Effects of online vs. face to face nutrition consultancy on body weight management
Beden ağırlığının denetimi için internet üzerinden ve yüzyüze yapılan beslenme danışmanlıklarının etkilerinin kıyaslanması
- Tez No: 489704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNNUR OKAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Obezite global bir sağlık sorunudur. Beslenme tedavisi bu hastalık için kullanılan önemli bir tedavi yöntemidir. Bu çalışmada, online olarak verilen beslenme danışmanlığının, yüz yüze kadar etkili olup olmadığı araştırılmıştır. Telenütrisyon, teletıp ilkelerinin, diyetisyenler tarafından, tedavi yöntemi olarak uygulanması olarak tanımlanabilir. Çalışma, Karaman'daki, PIRILLA Danışmanlık Merkezi'nde ve İnternet üzerinden yapılan görüşmelerle yürütülmüştür. 88 katılımcıdan sadece 2 tanesi çeşitli sebeplerden çalışma dışı bırakılmıştır. 1,2 ve 3 ay danışmanlık alan bireylerin, azalan BMI ve bel çevresi değerleri karşılaştırılmıştır. 1 ve 3 aylık danışmanlık alan online ve yüz yüze grubun başarısında büyük fark görülmemiştir (t:0,760; p:0,521 and t:-0,981; p:0,330; p>0,05 ).
Özet (Çeviri)
Obesity is a global health problem in the world and nutritional therapy is one of the effective treatment method for it. In this study, we aimed to determine if online nutrition consultation can be as effective as traditional face to face consultation. Telenutrition can be defined as, the application of telemedicine principles by dietitians with or without other health and solution professionals. The study was conducted in Pırılla Consultancy Center in Karaman-Turkey and over Internet. Consultation periods were 1,2 and 3 months. Patients in both groups (online and face to face) continued to take consultation as it was determined in their first meetings. Drop out rates were very low for both groups; 2 people out of 88 participants. Weight loss success was determined by dropped BMI and waist circumference values, since these two health criteria (BMI, waist circumference ) was used to determine obesity risk and levels of people. When dropped BMI values were compared for two groups for all periods of counseling periods, it was concluded that there was no significant difference between the dropped values. For 1 and 3 months periods, there was no significant difference between online vs. face to face groups (t:0,760; p:0,521 and t:-0,981; p:0,330; p>0,05 respectively).