Cost of illness analysis: Hidradenitis suppurativa
Hastalık maliyeti analizi: Hidradenitis suppurativa
  1. Tez No: 489703
  2. Yazar: İMGE GÜNEŞHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE SİPAHİ, YRD. DOÇ. DR. MÜZEYYEN NAZLI ŞENCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmaekonomi ve Farmakoepidemiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: Aynı zamanda Acne Inversa olarak da bilinen Hidradenitis Suppurativa (HS), genellikle ergenlikten sonra ağrılı, derin yerleşimli, iltihaplı lezyonlar şeklinde görülmeye başlayan; vücudun apokrin bezi taşıyan çoğunlukla aksilla, inguinal bölge ve anogenital bölgelerini tutan; kıl köklerinin kronik, inflamatuvar, reküren ve güçten düşürücü bir cilt hastalığı olarak tanımlanır. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve İsrail'de bugüne kadar HS'nin ekonomik yükü ile ilgili az sayıda çalışma yapıldığından, Türkiye için de HS hastalığının ekonomik yükünün belirlenmesi gibi bir proje hazırlamak kaçınılmazdı. Bildiğimiz kadarıyla, Türkiye'de yürütülen herhangi bir HS hastalık maliyeti çalışması yapılmamıştır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, HS hastalığının yıllık maliyetini Türkiye Sağlık Bakanlığı bakış açısından tahmin etmektir. Materyal ve Metot: Bu çalışma, ödeyici kurum anlamına gelen Sağlık Bakanlığı perspektifinden, doğrudan sağlık hizmeti maliyetlerine odaklanan prevalans temelli bir hastalık maliyeti çalışmasıdır. HS'nin epidemiyolojik verileri, tedavi seçenekleri ve doğrudan sağlık hizmeti maliyetleri ile ilgili literatür araştırmasına dayanılarak HS'nin hastalık maliyeti analizi ve yapısı için gerekli verileri elde etmek üzere çok noktalı bir veri toplama prosedürü uygulanmıştır. PubMed'de“Hidradenitis Suppurativa”,“Acne Inversa”ve“Vernauil Disease”anahtar kelimeleri üzerinden 1949 ile Kasım 2017 tarihleri arasındaki yayınları kapsayan, HS ile ilgili İngilizce yayınlanan çalışmalar üzerinde yapılan bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Hastalığın kendisi ve tedavi seçenekleri kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmiştir. Bulgulr: Garg ve meslektaşlarının prevelans çalışması baz alınarak % 0.10 prevalans oranına göre HS'li toplam insan sayısı 79.815 olarak tahmin edilmiştir. 2017 yılında Hurley Evre I'deki hastalar için 12 aylık maliyet 20.807.609,17 TL (+/- 1.040.380,46 TL), Hurley Evre II için 622.988.590,40 TL (+/- 31.149.429,52 TL) ve Hurley Evre III için 88.681.664,65 TL (+/- 4.434.083,23 TL) olarak tahmin edilmiştir. Doğrudan HS'ye atfedilebilir toplam maliyet 732.477.864,22 TL (+/-36.623.893,21 TRY) ve hasta başına ortalama yıllık direkt maliyet 9.177 TL (+/- 458 TL) olarak belirlenmiş ve bunun da sırasıyla 192.757.332,69 USD (+/- 9.637.866,63 USD) ve 2.415 USD (+/- 120 USD) olarak çevirilebileceği ortaya konulmuştur. Tartışma ve Sonuç: İlaçlar, Türk kamu sağlığı sistemi tarafından finanse edilen en önemli kaynaklar gibi görünmektedir. Çalışmaların yöntemleri farklı olmasına rağmen, mevcut diğer HS hastalık maliyeti çalışmalarının sonuçlarını çalışmamızla karşılaştırmak mümkündür. Hasta başına maliyet, çalışmalar arasında benzer görünmektedir; ancak kaynak ve maliyetlerin oranları farklılaşmaktadır. HS, 'bilinmeyen' ve 'nadir' olarak atfedilen bir hastalık olmasına rağmen, tedavi maliyeti anlamında önemli bir yer tutması şaşırtıcıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hidradenitis Suppurativa (HS) is defined as chronic, inflammatory, recurring, debilitating skin disease of the hair follicles that usually presents after puberty with painful, deep-seated, inflamed lesions in the apocrine gland-bearing areas of the body, most commonly the axillae, inguinal and anogenital regions and also known as Acne Inversa. Due to the few studies regarding economic burden of HS on patients were conducted up to now in US, Europe and Israel, it is inevitable to prepare such a project in the context of HS disease for Turkey. To the best of our knowledge, there has not been any HS cost of illness (CoI) study conducted in Turkey. Therefore, the aim of this study is to estimate the yearly cost of HS disease in Turkey with the perspective of the Turkish Ministry of Health. Material and Methods: This is a prevalence-based CoI study in focus on direct health care costs with the perspective of Ministry of Health which means the payer. A multipoint data collection procedure has been done based on the literature search regarding HS epidemiological data, treatment choices and direct health care costs in order to obtain the necessary data for the analysis and the structure of CoI of HS. A literature search on studies published in English on HS was performed in PubMed with the key words of“Hidradenitis Suppurativa”,“Acne Inversa”and“Verneuil Disease”from 1949 to November 2017. Disease itself and treatment options have been reviewed comprehensively. Results: Total numbers of Turkish people with HS has been estimated as 79.815 according to 0.10 % prevalence rate of Garg and his colleagues' prevalence study. The 12 months cost were estimated as 20.807.609,17 TRY (+/- 1.040.380,46 TRY)for patients on Hurley stage I, 622.988.590,40 TRY (+/- 31.149.429,52 TRY) for Hurley stage II and 88.681.664,65 TRY (+/- 4.434.083,23 TRY) for Hurley stage III for the year 2017. We estimated the total direct cost attributable to HS as 732.477.864,22 TRY (+/-36.623.893,21 TRY) and revealed that average one-year direct cost per patient was 9.177 TRY (+/- 458 TRY) which can translated as 192.757.332,69 USD (+/- 9.637.866,63 USD) and 2.415 USD (+/- 120 USD) respectively.. Discussion and Conclusions: Medications seem to be only the definitive important resources funded by the Turkish public health system. Even though the studies' methods are different, it is possible to compare the results of other available HS CoI studies with our study. Cost per patient seems similar between the studies but source and the proportions of the costs were different. Even though HS is a disease which attributed as 'rare' and 'unknown', it is surprising that it takes an important place in terms of treatment costs.