Türk toplumunda maksiller anterior bölge anatomisinin morfometrik değerlendirilmesi ve nazopalatin kanal varyasyonlarının konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile retrospektif olarak incelenmesi
Morphometric evaluation of maxillary anterior region anatomy and nasopalatine canal variations retrospective investigation with cone beam computed tomography in Turkish society
- Tez No: 489721
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM DUMLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışma, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleme yöntemiyle, nazopalatin kanalın anatomik özelliklerini ve bukkal alveol kemiğin boyutlarını analiz etmeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Bölümü arşivlerine ait 550 KIBT görüntüleri kullanılmıştır. Yeniden biçimlendirilmiş sagital koronal ve aksiyal kesitlerde, nazopalatin kanal anatomik özellikleri ve bukkal kemik boyutları analiz edilmiştir. Yaş, cinsiyet ve dişsizlik durumunun tüm değişkenlerle ilişkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: İnsiziv foramen genişliği Ort:4.33 ± 1.26 mm ve nazopalatin kanal uzunluğu (NPKU) Ort:12.83 ± 2.96 mm bulunmuştur. Bukkal kemik uzunluğu (BKU) Ort: 21 ± 3,51 mm ve bukkal kemik genişliği (BKG) Ort: 6,99 ± 1,58 mm ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to analyze the anatomical features of the nasopalatine Canal and the dimensions of the buccal alveolar bone by using cone beam computed tomography (CBCT) imaging. Material and Method: In this retrospective study 550 CBCT (Planmeca Promax 3D Medium, Planmeca Oy, Helsinki, Finland) images belonging to archives of Dentomaxillofacial Radiology Department of Marmara University Faculty of Dentistry were used. Reformatted sagittal coronal and axial slices were analyzed with regard to dimensions and anatomic characteristics of the nasopalatine canal and buccal alveolar bone. The correlation of age, gender, and status of edentulism of anterior maxilla with all the variables were evaluated. Results: The mean incicive foramen width and nasopalatine length was found as 4.33±1.26 mm and 12.83±2.96 mm, respectively. Buccal bony length mean was 21±3,51 mm; buccal bony width mean was 6,99±1,58 mm.