Eğimli arklar ve dikey elastiklerle birlikte piezo cerrahi uygulanan ve uygulanmayan açık kapanışlı bireylerin kök rezorpsiyonlarının ve kemik miktarlarının karşılaştırılması
Comparison of root resorption and bone level of open-bite patients treated by curved arches and vertical elastics either with or without piezo surgery
  1. Tez No: 489722
  2. Yazar: TUĞBA ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFE NURAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı piezo cerrahi uygulanarak ve uygulanmadan eğimli teller ve dikey elastiklerle tedavi edilen açık kapanışlı bireylerde meydana gelen kök rezorpsiyonlarını ve kemik miktarlarını karşılaştırmaktır. Bireyler ve Yöntem: Çalışmaya arşiv kayıtları taranarak yaş ortalaması 17,51±3,04 yıl olan 25 birey (Grup 1), 17,78±3 yıl olan 18 birey (Grup 2) dahil edilmiştir. Grup 1'de seviyeleme işlemini takiben üst çeneye arttırılmış, alt çeneye ters eğimli Nikel Titanyum teller yerleştirilmiş (T0), üst çene posterior dişlerin kökleri arasına piezo cerrahi yapılmış ve ön dikey elastikler kullandırılmıştır. Grup 2'de ise aynı protokol piezo cerrahi yapılmadan uygulanmıştır. İki grupta da ideal overbite elde edildikten sonra, sekiz hafta düz çelik teller üzerinde elastik kullanımına devam edilmiştir (T1). Volumetrik tomografi görüntüleri üzerinde MIMICs 19.0 yazılımı kullanılarak ölçümler yapılmıştır. Bulgular: Bukkal alveolar kemik kalınlığı Grup 1'de daha fazla etkilenmiş olup; iki grup arasındaki farklar genellikle 3. ve 6. mm'lerde istatistiksel olarak anlamlıdır. Her iki grupta da bukkal kret tepelerinde anlamlı kayıplar görülmüştür. Grup 1'de sağ tarafta vertikal alveolar kemik kayıpları, Grup 2'den daha fazladır. Kök rezorpsiyonları her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlıdır ancak üst sol ikinci molar dişin mesiobukkal ve distobukkal köklerindeki rezorpsiyon haricinde gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Sonuçlar: Dokuzuncu mm'deki bukkal alveolar kemik kalınlıkları gruplar arasında farklılık göstermemiştir. Grup 2'de intrüzyon gözlenmeyen üst sol 2. molar dişte daha fazla rezorpsiyona rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the root resorption and bone level of open-bite patients treated by curved arches and vertical elastics combined either with or without piezo surgery. Subjects And Method: This study consisted of the records of 25 open-bite patients with the mean age of 17.51±3.04 years (Group 1) and 18 open-bite patients with the mean age of 17.78±3 years (Group 2). In Group 1 after leveling and aligning, upper accentuated and lower reverse curve of spee Nickel Titanium archwires were placed (T0), piezo surgery was performed between the roots of upper posterior teeth on both sides and the vertical elastics on the anterior region were used. Group 2 was treated by the same protocol but without piezo surgery. Following the achievement of ideal overbite in both groups, the same elastics were used for eight weeks on straight stainless steel archwires (T1). MIMICs 19.0 software was used to evaluate the volumetric tomography images. Results: Buccal alveolar bone was affected more in Group 1 and significant differences between the groups were generally observed in the levels of 3rd and 6th mm. Statistically significant vertical alveolar bone loss was seen in both groups but it was significantly higher on the right side in Group 1. Root resorptions were statistically significant in both groups. No significant difference was observed between the groups except the resorption of mesiobuccal and distobucal roots of upper left second molar. Conclusion: There was no statistically significant difference between the groups at the alveolar bone level of 9 mm. The root resorption of upper left second molar in Group 2 was significantly higher although no intrusion was seen.