Türkiye' de iki farklı bölgedeki devlet üniversitlerinde birinci büyük azı dişlerinin çekim sıklığı ve nedenlerinin değerlendirilmesi
Determinition of firs permanent molar extraction frequency and its reasons from two dental faculties i̇n Turkey
  1. Tez No: 489723
  2. Yazar: DUYGU YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP HATİCE AKYÜZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
bu retrospektif çalışmada türkiyede iki farklı bölgedeki devlet üniversitelerinde 7-12 yaş arası çocuklarda birinci büyük azı dişi çekim sıklığı ve nedenleri değerlendirildi. çalışma 7-12 yaş arası sağlıklı çocuklardan alınan 2948'i marmara üniversitesi ve 1927'si adnan menderes üniversitesinden 4901 panoramik radyografi kullanıldı. hastaların bilgileri aynı diş hekimi ( DY) tarafından değerlendirildi. dişlerin çekim nedenleri ve çekim öncesi tedavi durumu değerlendirme formuna kaydedildi.verilerin değerlendirilmesinde chi-square testi, fisher'S exact testi chi square testi ve yates testi kullanıldı. birinci büyük azı dişi çekilmiş toplam 471 hastanın 332 si marmara üniversitesi, 139 u adnan menderes üniversitesine aitti.radyografilerin 245 i kız ve 226 erkek hastaya aitti. kötü prognozlu çürük diş tüm birinci büyük azı dişlerinde birincil sebep( % 52,6) olarak bulunurken , apikal lezyon ikincil ( % 31,7) neden olarak bulundu. birinci büyük azı dişlerinin yaklaslık % 95' inde çekimden önce tedavi olmadığı tespit edildi. m.ü. ve a. m. aralarında birinci büyük azı dişlerinin çekim sıklığı açısından anlamlı bir farklılık bulunmadı.iki üniversite arasında çekim nedenleri değerlendirildiğinde 16, 26, ve 46 nolu diş açısından anlamlı bir farkılılık bulunamazken; 36 nolu diş açısından anlamlı farklılık bulunmuştur ( p:0,009). 36 nolu dişlerde MIH nedeniyle çekim sıklığı marmara da adnan menderese göre anlamlı derecede düşük bulunurken. aynı dişte apikal lezyona bağlı çekim sıklığı marmarada anlamlı dercede yüksek bulunmuştur. birinci büyük azı dişlerinin erken sürmesi ve oklüzyondaki öneminden dolayı; yüksek çürük riskli bireylerde daha ileri koruma programlarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
To determine the first permanent molar extraction frequency and its reasons by the findings of state Universities in two different regions in Turkey. The study was carried out by using 4868 panoramic radiograph from healthy children aged between 7-12 years (mean age 9.81±1.43). 2948 radiographs from Marmara University (MU, İstanbul) and 1927 radiographs from Adnan Menderes University (AM, Aydın) Faculty of Dentistry were obtained. The study was approved by the Ethics Committee (22.02.2016-26). The patients' information was recorded by the same dentist (DY). The reasons for extraction and treatment status before extractions were recorded in the evaluation form. Data obtained during the survey were stored in a database (SPSS) and tested for possible statistical differences using the chi-square test, fisher's exact chi-square test and continuity (yates) correction. p value