Diplomatie economique et sa mise en application par la Turquie: L'Afrique comme terrain de jeu
Ekonomik diplomasi ve Türkiye'nin ekonomik diplomasi uygulamaları oyun sahası olarak: Afrika
  1. Tez No: 799663
  2. Yazar: MEHMET BERKAY DURDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE SELCAN SERDAROĞLU POLATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
1990'lı yıllardan itibaren ayrı bir araştırma dalı olarak ortaya çıkmaya başlayan ekonomik diplomasi, kısa sürede hem teorik hem de pratik olarak önemli bir gelişme göstermiştir. Ekonomik diplomasiyi konu alan bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümü, ekonomik diplomasiye ilişkin literatür çalışmasını kapsamaktadır. Bu çerçevede, ekonomik diplomasiye ilişkin farklı yaklaşımlar, akademik yazındaki gelişimi, ekonomik diplomasinin işleyişi, aktörleri, araçları, amaçları, kavramsal ve kuramsal çerçevesi, ekonomik diplomasi modelleri ve farklı ülkelerin ekonomik diplomasi uygulamaları ortaya konulmuştur, ekonomik diplomasinin işleyiş şeması ve bağlamı detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünün üzerine inşa edildiği problematik, ekonomik diplomasinin hangi bağlamda işlediği ve hangi ekonomik diplomasi enstrümanlarının ne derece etkili olduğudur. Bu doğrultuda, farklı ekonomik diplomasi aktörlerinin ve enstrümanlarının etkinlikleri hem analitik hem de ampirik araştırmalarla ortaya konulmuştur. Çalışmanın temelini oluşturan ikinci kısımda ise Türkiye'nin ekonomik diplomasi yaklaşımı ve Türkiye'nin Afrika'ya yönelik izlediği ekonomik diplomasi stratejisini kapsamaktadır. Birinci bölüm Türkiye'nin ekonomik diplomasi yapısını içermektedir. Türkiye'nin resmi bir ekonomik diplomasi anlayışı olmadığı için, Türkiye'nin ekonomik diplomasi yaklaşımı, hedefleri, aktörleri ve araçları Okana-Heijmans'ın modeline sadık kalınarak kurgulanmış ve farklı girdilerin eklemlenmesiyle genişletilmiştir. Türkiye'nin ekonomik diplomasi yapısı kurgulanırken, yumuşak güç unsurlarına ağırlık verilmiştir. İkinci bölüm ise Türkiye'nin Afrika'ya yönelik izlediği ekonomik diplomasi stratejisini içermektedir. Afrika'nın son yirmi yılda dünya sahnesinde ağırlık kazanması, bölgedeki yükselen ekonomilerin sayısının giderek artması ve nihayetinde 2021 yılında yürürlüğe giren AfCFTA ile yeni bir döneme girilmesi, Afrika'nın seçilmesinin temel nedenidir. Çalışmanın ikinci bölümünde gerçekleşen çözümlemelerde zaman aralığı AfCFTA'ın yürürlüğe giriş tarihi olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede Türkiye'nin Afrika'ya yönelik ekonomik diplomasi yaklaşımları ve etkinliği tartışılmıştır. Söz konusu bölüm, Türkiye'nin kapsamlı bir ekonomik diplomasi modeline sahip olup olmadığı ve Afrika'ya yönelik ekonomik ilişkilerin ne derece maliyet etkin olduğu sorunsalı üzerine kurgulanmıştır. Bu noktada çalışmanın temel hipotezleri, Türkiye'nin etkin bir ekonomik diplomasi yaklaşımının olmadığı, ekonomik ilişkilerin çoğunlukla devlet odaklı yürütüldüğü, Afrika'ya yönelik izlenen ekonomik diplomasinin yetersiz olduğudur. Çalışma boyunca analitik ve ampirik öğeleri barındıran karma bir metadoloji izlenmiştir. Analitik çözümlemelerin yanı sıra ekonometrik meta verilerden de faydalanılarak ortaya konulan çalışmadaki temel bulgular şu şekildedir : 1. Türkiye'nin Afrika'ya yönelik kapsamlı bir ekonomik diplomasi stratejisi bulunmamaktadır. 2. Afrika ülkeleri yeterli kurumsal altyapıya ve siyasi istikrara sahip değildir, bu nedenle ekonomik ilişkiler ekonomik yasalardan ziyade, politik tercihler etrafında şekillenmektedir. Siyasi elitlerin tercihleri genel ekonomik yaklaşımı belirlemektedir, bu anlamda siyaset, ticaretin taşıyıcısı rolündedir. 3. Afrika, sahip olduğu doğal kaynaklar, yeraltı ve yerüstü zenginlikleri ve geniş tarım arazileriyle dünyanın en zengin bölgelerinden biridir. Ne varki siyasi, teknik ve beşeri yetersizlikler nedeniyle etkin bir işleme kapasitesine sahip değildir. Afrika'nın sahip olduğu doğal zenginlikler ve kötü yönetişim, yabancı ülkeleri bölgeye çekmektedir. Bu nedenle Afrika oldukça dinamik bir pazardır ve sirkülasyon çok yüksektir. Kurumsal kapasitenin yüksek olduğu, Kanada, İsviçre, Almanya gibi ülkelerin aksine Afrika'da etkin bir oyuncu olmak için sürekli olarak görünür halde olmak gerekmektedir. Bu anlamda, bölgeye yönelik en etkin ekonomik diplomasi araçları üst düzey ziyaretler, zirveler, ekonomik forumlar, B2B görüşmeleri ve diplomatik misyonlardır. 4. Türkiye, kültürel, sosyal ve tarihi kimliğinin yanı sıra emperyalist bir devlet olmaması nedeniyle bölge halkı tarafından sempatiyle karşılanmaktadır. Mevcut olumlu repütasyonu, etkin yumuşak güç unsurlarıyla destekleyen Türkiye, bölgede Business Play çıktılı bir ekonomik diplomasi stratejisi uygulamaktadır. Türkiye'nin insani ve girişimci diplomasisi çerçevesinde uygulamaya konan pratikler, demokrasi, liberal ekonomik ve hukukun üstünlüğü gibi batılı değerlerle de desteklenmekte böylelikle bölge nazarında kendi kimliğini yeniden yaratmaktadır. 5. Türkiye Afrika'ya yönelik kazan kazan stratejisiyle hareket etmektedir. Türkiye, bölgeye yönelik kamu- özel ve STK'ları içeren karma ancak bütünleşik bir strateji izlemektedir. Devlet siyasi ve ekonomik ilişkilere odaklanmakta, özel sektör yalnızca ekonomik ilişkilere odaklanmakta STK'lar ise yalnızca insani yardımlara odaklanmaktadır. 6. Türkiye'nin bölgeyle ekonomik ilişkilerini kurgularken kullandığı temel kanal yatırımlardır ancak özel sektör tek başına hareket etmemektedir. Politikanın, ekonomik aktarım mekanizmasının anahtarı olduğu kıtada, büyükelçiler ve ticaret müşavirleri iş adamlarından daha etkili olmaktadır. Bu nedenle Afrika iş konseyleri toplantılarının çoğu büyükelçiler ve ticaret müşavirlerinin katılımıyla gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Economic diplomacy, which has started to emerge as a separate research branch since the 1990s, it has made significant progress both theoretically and practically in a short time. This study, which is about economic diplomacy, consists of two main parts. The first part of the study covers the literature study on economic diplomacy. Within this framework, different approaches to economic diplomacy, its development in academic literature, the functioning of economic diplomacy, its actors, tools, aims, conceptual and theoretical framework, economic diplomacy models and economic diplomacy practices of different countries have been revealed, the functioning scheme and context of economic diplomacy have been explained in detail. The problematic on which the first part of the study is built is the context in which economic diplomacy works and which economic diplomacy instruments are effective. In this direction, the effectiveness of different economic diplomacy actors and instruments has been revealed by both analytical and empirical research. The second part, which forms the basis of the study, covers Turkey's economic diplomacy approach and Turkey's economic diplomacy strategy towards Africa. The first section includes Turkey's economic diplomacy structure. Since Turkey does not have an official understanding of economic diplomacy, Turkey's economic diplomacy approach, goals, actors and tools have been constructed by adhering to the model of Okana-Heijmans and expanded by articulating different inputs. While constructing Turkey's economic diplomacy structure, soft power elements were emphasized. The second section includes Turkey's economic diplomacy strategy towards Africa. Africa's dominance on the world stage in the last two decades, the increasing number of emerging economies in the region, and finally entering a new era with the AfCFTA, which came into force in 2021, are the main reasons for choosing Africa. The analysis realized in the second part of the study, the time interval was determined as the effective date of AfCFTA. In this context, Turkey's economic diplomacy approaches and effectiveness towards Africa were discussed. The section in question is based on the question of whether Turkey has a comprehensive economic diplomacy model and how cost-effective the economic relations with Africa are. At this point, the main hypotheses of the study are that Turkey does not have an effective economic diplomacy approach, economic relations are mostly conducted with a state-oriented approach, and the economic diplomacy towards Africa is insufficient. A mixed methodology including analytical and empirical elements was followed throughout the study. The main findings of the study, which was revealed by making use of econometric metadata as well as analytical analyzes, are as follows: 1. Turkey does not have a comprehensive economic diplomacy strategy for Africa. 2. African countries do not have sufficient institutional infrastructure and political stability, so economic relations are shaped around political preferences rather than economic laws. The preferences of the political elites determine the general economic approach, in this sense, politics plays the role of the carrier of trade. 3. Africa is one of the richest regions in the world with its natural resources, underground and aboveground riches and large agricultural lands. However, it does not have an effective processing capacity due to political, technical and human inadequacies. Africa's natural wealth and poor governance attract foreign countries to the region. Therefore, Africa is a very dynamic market and circulation is very high. Unlike countries where institutional capacity is high, such as Canada, Switzerland, and Germany, it is necessary to be constantly visible in order to be an active player in Africa. In this sense, the most effective economic diplomacy tools for the region are high-level visits, summits, economic forums, B2B meetings and diplomatic missions. 4. In addition to its cultural, social and historical identity, Turkey is sympathetically welcomed by the people of the region because it is not an imperialist state. Turkey, which supports the current positive reputation with effective soft power elements, implements an economic diplomacy strategy with Business Play end output in the region. The practices implemented within the framework of Turkey's humanitarian and entrepreneurial diplomacy are also supported by western values such as democracy, liberal economics and the rule of law, thus recreating its own identity in the eyes of the region. 5. Turkey acts with a win-win strategy for Africa. Turkey follows a mixed but integrated strategy for the region that includes public-private and NGOs. The state focuses on political and economic relations, the private sector focuses only on economic relations, and NGOs focus only on humanitarian aid. 6. The main channel that Turkey uses while constructing its economic relations with the region is investments, but the private sector does not act alone. In the continent, where politics is the key to the economic transmission mechanism, ambassadors and trade advisers are more effective than businessmen. For this reason, most African business council meetings are held with the participation of ambassadors and trade advisors.