Spinal anestezi ile yapılan sezaryen doğumlarda oluşabilecek maternal subklinik kardiyak hasarın troponin ile araştırılması
Maternal cardiac damage investigation in caesarean section with spinal anesthesia
- Tez No: 489734
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM BANU TULMAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamız, aralık 2016 ve mart 2017 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi'nde sezaryen endikasyonu konulan, ve spinal anestezi ile sezeryan yapılan hastalarda maternal myokard iskemisini araştırmak ,genel anestezi ve normal doğum ile karşılaştırmak amacı ile çalışma öncesi öncesi aydınlatılmış onamı alınan 157 olgu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamına alınan olgular rasgele grup 1 NSVYD ( Normal Vajinal Doğum, n=53) , grup 2 SA ( Spinal Anestezi ile Sezeryan, n=54) ve grup 3 GA ( Genel Anestezi ile Sezeryan, n=50 ) olarak ayrıldı. Tüm hastalarımızın verileri tutuldu, postoperatif 6-12 saat içinde alınan kan numuneleri uygun şartlarda saklandı. çalışma sonunda numunelerden aynı anda yüksek duyarlılıklı sensitif troponin T marker ı çalışıldı. Postoperatif yüksek duyarlılıklı troponin değeri 157 olgu içinden 10 olgu pozitif tespit edildi. Postoperatif kardiyak troponin sonuçları gruplar arası karşılaştırıldı. Postoperatif yüksek duyarlılıklı troponin sonuçları ile gruplar arasında ilişki tespit edilmedi. (p:0,055 > 0,05 ). Fakat normal doğum ile acil gerçekleştirilen sezeryan operasyonu arasında ilişki tespit edildi. (p: 0,015 < 0,05 ). Bu durumda normal doğumun kardiyovasküler sistem üzerinde ki fizyolojik değişikliklerine bağlandı. Çalışmamızda spinal anestezi ile yapılan sezeryan operasyonunda maternal kardiyak hasar bulgusu tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Our study had done on 157 patients which have indication of caesarean section in Kırıkkale university medicine faculty,between december 2016 and march 2017. the aim is to research maternal myocardial ischemia in patients which has caesarean section with spinal anesthesia and compare with general anesthesia and normal birth. Informed consent had taken before study. The cases separated into 3 groups randomly; group 1 NSVD (normal spontaneus vaginal delivery, n=53), group 2 SA (caesarean section with spinal anestahesia, n=54) and group 3 GA (caesarean section with general aneshesia, n=50) All patients' datas kept, the blood samples which had taken in postoperative 6-12 hours stored in appropriate conditions. İn the end of the study the high sensitive troponin t marker had studied in all samples at the same time. 10 patients from 157 patients had positive high sensitive troponin t marker. Postoperative cardiac troponin results had compared between groups. there is no statistically significant difference in postoperative cardiac troponin results between groups. (p:0,055>0,05). However, statistically significant relationship has found between vaginal delivery and emergency caesarean section. (p:0,015