Ülkü ocakları mensuplarının internet bağımlığı ile fiziksel aktiviteye katılım düzeylerinin incelenmesi
A scrutiny on the levels of internet addiction and participation in physical activity of the members of the grey wolves organization
- Tez No: 489778
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT KARACABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, Spor, Public Health, Psychology, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ülkü Ocakları Mensuplarının İnternet Bağımlığı İle Fiziksel Aktiviteye Katılım Düzeylerinin İncelenmesi. Araştırmanın evrenini, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin yedi bölgesinde bulunan illerdeki ülkü ocaklarından, Devamlı olarak Ülkü ocaklarına gelen kişilerden oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini tesadüfî örneklem yoluyla belirlenen toplam 622 kişi alınmıştır. Kullanılacak ölçekler; Young (1996) tarafından, DSM - IV'ün“Patalojik Kumar Oynama ”ölçütlerinden uyarlanarak oluşturulan“Tanı Anketi”daha sonra geliştirilmiş ve 20 soruluk bir“İnternet Bağımlılık Ölçeği”oluşturulmuştur. Çalışmaya katılan gönüllülerden sosyo demografik bilgi formu ile Araştırmada egzersiz aktivite düzeyleri Crocker ve Ark (1997) tarafından geliştirilmiş olan, geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılan Fiziksel Aktivite Ölçeği'nin (Physical Activity Questionnarefor Older Children, Türkçeye uyarlanmış hali olan Fiziksel Aktivite Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 16.0 istatistik paket program kullanılmıştır. Veriler yüzde, ortalama ve standart sapmalar verilerek özetlenmiştir. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, Araştırmaya katılan katılımcıların cinsiyet ve boy, değişkenine göre incelenmesi sonucu İnternet Bağımlılığı Ölçeğinin puan ortalamalarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmez iken, yaş değişkenine göre incelenmesi sonucunda 20 Yaş ve altı katılımcıların lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlemlenmiştir. Kilo oranı değişkenine göre incelenmesi sonucu İnternet Bağımlılığı Ölçeğinin puan ortalamalarına göre yapılan Anova testi sonucu istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Gruplar arasındaki farklılığın kaynağını belirlemek üzere çoklu karşılaştırma testlerinden Tukey testi uygulanmış ve 60 ve altı kiloya sahip katılımcıların 61-70 arası, 71-80 arası ve 81 ve üzeri kiloya sahip katılımcılara göre İnternet Bağımlılığı oranlarının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. İnternet Bağımlılığı Ölçeğinin Puan Ortalamaları ve Fiziksel Aktivite Düzeyleri Arasındaki İlişkinin Pearson Korelasyon Testi Sonuçlarına göre iki değişken arasında önemli ilişki tespit edilmemiştir (r=0,031p>0,05). Sonuç olarak Katılımcıların fiziksel aktivite düzeylerinin ve internet bağımlılık oranlarının düşük olması iki değişken arasında anlamlı ilişki çıkmamasını doğrulamaktadır. Bu durum fiziksel aktivite düzeyini internet bağımlılığı dışında diğer faktörlerin olumsuz etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the Levels of Internet Addiction and Participation in Physical Activity of the Members of the Grey Wolves Organizations. The population of the study consists of the individuals in the Grey Wolves Organizations situated in seven regions of Turkey, continuously visiting the Grey Wolves Organizations in the 2016-2017 school year. The sample of the study comprised of total 622 persons determined through the random sampling method. The scales used: the“Diagnosis Questionnaire”developed by Young (1996) by adapting from DSM - IV“Pathological Gambling”measures and an“Internet Addiction Scale”developed later on and consisting of 20 questions was formed. In the study, the socio -demographic information form and the Physical Activity Scale, which is adapted into Turkish, and which was originally developed and whose validity and reliability works were conducted by Crocker and et al (1997) (Physical Activity Questionnaire for Older Children, were applied to determine the physical activity levels of the volunteers taking part in it. The SPSS 16.0 statistics package program was used in the assessment of the data and in finding the calculated values. The data were summarized by providing the percentages, averages, and standard deviations. The level of significance was taken as 0.05 in the study. Upon the statistical analyses conducted, no statistically significant difference was observed in the scrutiny of them as per the gender and height variable while their examination in terms of the age variable exhibited a statistically significant difference in favor of the participants at the age of 20 and below in the score averages of the Internet Addiction Scale. In view of examining them according to their weight ratio average, it was determined that a statistically significant difference took plane upon the Anova test conducted in line with the score averages of the Internet Addiction Scale. A Tukey test, one of the multiple comparison tests, was used to determine the difference between groups and the Internet Addiction ratios of the participants with 60 kilos of weight and below were determined to be more than those participants with 61-70, 71-80, and 81 kilos of weight and above. No significant relation between the two variables was determined according to the results of the Pearson Correlation Test for the Score Averages of the Internet Addiction Scale and Physical Activity Levels (r=0,031p>0,05). As a result, the fact that the physical activity levels and internet addiction levels of the participants are low confirms the emergence of no significant relation between the two variables. This situation demonstrates that the physical activity level is affected negatively by other factors than internet addiction.