Ek besin maddesi olarak kullanılan incirin futbolcularda dayanıklılığa olan etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of fig as nutriental supplement on soccer players' endurance system
- Tez No: 489780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURPER ÖZBAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma Ek Besin Maddesi Olarak Kullanılan İncirin Futbolcularda Dayanıklılığa Olan Etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Aydın Yıldızspor Kulübü futbol takımı (n=20) ve Aydın Acarlar Belediye Spor Kulübü futbol takımından (n=20) toplam (n=40) gönüllü futbolcu oluşturmaktadır. Futbolcuların dayanıklılık özelliklerine belirlemek için Yo-Yo aralıklı Toparlanma Testi 1 (YIRT1) ve Tekrarlı Sprint Testi (RSA) ölçümlerinden yararlanılmıştır. Futbolcuların laktat seviyelerini ve kan glikoz düzeylerini belirlemek için Laktat Scout ve Accutrend Glukometre cihazı aletinden yararlanılmıştır. Futbolcuların ölçümleri Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu sahası ve spor salonunda gerçekleştirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi SPSS (18.0) programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the ivestigated of the effects of fig as nutriental supplement on soccer players endurance system. The sample group of this study contains footballers from Aydın Yıldızspor Club (n=20) and Aydın Acarlar Belediye Sports Club (n=20) totally (n=40) soccer players was participated determine endurance abilities. In order to define the endurance characteristics of the footballers, the measurement tools of Yo-Yo Intermittent Recovery Test 1 (YIRT1 and Repeated Sprint Test (RSA) are used. In order to find out the lactate and blood glucose levels of the footballers, Lactate scout and Accutrend glucose measurement tools are used. The measurements of the footballers are done in Adnan Menderes University School of Physical Education and Sports stadium and sports hall. The statistical analysis of the datas are examined in SPSS (18.0) programme.