Aerobik ve anaerobik egzersizin esneklik performansına akut etkileri
Acute effects of aerobic and anaerobic exercises on flexibility performance
  1. Tez No: 489817
  2. Yazar: HATİCE ALINCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı aerobik ve anaerobik egzersizin esneklik performansına akut etkilerini belirlemektir. Çalışmaya 20 sedanter erkek denek gönüllü olarak katılmıştır. Deneklerin akut kalça-hamstring, boyun-gövde, omuz ve ayak bileği esneklikleri ısınmadan önce (1), ısınmadan sonra (2), anaerobik egzersizden sonra (3), ve aerobik egzersizden sonra (4) olmak üzere dört ayrı uygulama ile randomize olarak ölçülmüştür. Uygulamalar arasındaki farklılığın belirlenmesi için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi ve Bonferroni düzeltme testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine acute effects of aerobic and anaerobic exercises on flexibility performance. Twenty sedentary male subjects were voluntarily participated in the study. Hip-hamstring, neck-trunk, shoulder, and ankle flexibility performances were acutely measured with four trials as pre-warming up (1), post-warming up (2), after anaerobic exercise (3), and after aerobic exercise (4), randomly. Repeated measures one way ANOVA and Bonferroni correction tests were used for statistical analysis.