Vertebrae cervıcales'in anatomik olarak incelenmesi
Vertebrae cervicales an anatomical study
  1. Tez No: 489822
  2. Yazar: İRFAN KÜÇÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Servikal omurgada yapılan cerrahi işlemlerde temel hedef bölge anatomisine zarar vermeden, sinir ve damar yapılarına baskıyı azaltmak ve rijit fiksasyondur. Omurgaya yapılan cerrahi işlem sırasında omurilik hasarının oluşması durumunda yaşam kalitesini bozan ya da ölüme sebep olabilen komplikasyonlar gelişebilir. Güvenli bir cerrahi için vidanın vertebra'ya yerleştirildiği bölge ve vidanın kemiğin içerisine ne kadar gireceğini saptamak için bölge anatomisinin iyi bilinmesi önemlidir. Foramen transversarium'un boyutu ve şekli a. vertebralis'i etkileyerek; baş ağrısı, migren, bayılma atakları gibi durumları ortaya çıkarabilmektedir. Bu çalışmanın amacı servikal vertebra cerrahisinde kullanılmak üzere morfometrik ölçümler yapmak ve servikal vertebra'ların morfolojisini inceleyerek, temel ve klinik bilimlere katkı sağlamaktır. Bu çalışmada deformasyona uğramamış ve ölçüm parametrelerinin belirgin olduğu, cinsiyet ve yaşları bilinmeyen servikal vertebra'lar incelendi. Atlas, axis ve vertebrae cervicales III-VII'de toplam 50 parametre değerlendirildi. Bulgular istatistiksel olarak analiz edildi. Pedikül yüksekliğinin pedikül genişliğinden fazla olduğu tespit edildi. Servikal vertebra cerrahisinde kullanılan vidaların çaplarının büyük olması durumunda pedikül fraktürü sonucu implantın gevşemesi ya da komşu visseral yapılarda yaralanma gelişebilmekte, pedikülün genişliği, yüksekliği ve uzunluğu pedikül vidası yerleştirirken vidanın çapı ve boyunun belirlenmesinde önem arz etmektedir. Bu çalışmada elde edilen bilgilerin beyin cerrahisi, radyoloji ve ortopedi başta olmak üzere temel ve klinik bilimlere katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The basic target is to reduce the pressure on the nervous and vascular structures and fix it rigidly on surgical procedures performed on the cervical spine to maintain region anatomy. During the surgical procedure performed on the spine, complications which may cause the death or deform the life quality can occur in the case of spinal cord injury. For safe surgery, it is important that the region anatomy is well known to determine how far the screw is inserted into the vertebra and into the bone of the screw. Such situations as headache, migraine, fainting attacks can occur by the size and shape of the transvers foramen affecting vertebral artery. The purpose is to make morphometric measurements for use in cervical vertebra surgery and to contribute to the basic and clinical sciences by morphologically examining the cervical vertebrae. In this study, the cervical vertebrae which were not deformed and whose measurement parameters were obvious and whose sex and age not known have been investigated. A total of 50 parameters have been evaluated in atlas, axis and III-VII cervical vertebrae. The findings have been analyzed statistically. The pedicle height has been found to be greater than the pedicle width. If the diameters of the screws used for cervical vertebra surgery are large, pedicle fracture may cause loosening of the implant or injury to neighboring visceral structures and the width, height and length of the pedicles are important in determining the diameter and length of the pedicles when placing the pedicle screw. The knowledge gained in this study is thought to contribute to the basic and clinical sciences, especially brain surgery, radiology and orthopedics.