Bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinden vertebrae prominens'in morfometrik olarak incelenmesi
Morphometric investigation of vertebrae prominens on computed tomography images
  1. Tez No: 949107
  2. Yazar: MUSTAFA FURKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM AÇAR GÜDEK, DOÇ. DR. MURAT BEYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, servikal omurganın yedinci vertebrası olan vertebra prominens'in bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri üzerinden morfometrik olarak değerlendirilmesi ve elde edilen verilerin özellikle cerrahi planlamalarda, transpediküler vida uygulamaları açısından klinik kullanıma katkı sağlamasıdır. Çalışma, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi PACS sisteminden elde edilen BT görüntülerinin retrospektif olarak incelenmesiyle gerçekleştirilmiş ve 100 erkek ile 100 kadına ait kesitler analiz edilmiştir. Ölçümler sagittal ve aksiyel düzlemler üzerinden yapılmış olup, toplam 17 farklı morfometrik parametre değerlendirilmiştir. Ortalama corpus vertebra anteroposterior uzunluğu sırasıyla erkeklerde 15,01±1,79 mm, kadınlarda 12,98±1,47 mm; ortalama corpus yüksekliği 14,59±1,42 mm ve 13,04±1,10 mm; ortalama corpus genişliği 31,18±2,43 mm ve 29,05±2,18 mm; ortalama corpus alanı ise 351,55±50,29 mm² ve 282,48±41,07 mm² olarak hesaplanmıştır. Ortalama foramen vertebrale anteroposterior uzunluğu erkeklerde 15,29±1,59 mm, kadınlarda 14,25±1,34 mm; ortalama foramen vertebrale alanı ise sırasıyla 278,57±45,54 mm² ve 255,85±36,84 mm²'dir. Ortalama sağ ve sol pedikül genişlikleri erkeklerde sırasıyla 7,16±0,95 mm ve 7,01±0,90 mm; kadınlarda ise 6,23±0,89 mm ve 6,11±0,83 mm olarak belirlenmiştir. Ortalama processus spinosus uzunluğu erkeklerde 33,06±4,61 mm, kadınlarda 28,81±3,01 mm; ortalama iki processus transversus arası mesafe ise 75,6±5,98 mm ve 68,83±4,24 mm'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to morphometrically evaluate the seventh cervical vertebra, known as the vertebra prominens, using computed tomography (CT) images and to determine the clinical applicability of the obtained data, particularly in surgical planning involving transpedicular screw placement. The study was conducted retrospectively using CT images obtained from the PACS system of Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital, and images from 100 male and 100 female individuals were analyzed. Measurements were performed in sagittal and axial planes, and a total of 17 distinct morphometric parameters were evaluated. The mean anteroposterior length of the vertebral body was 15,01±1,79 mm in males and 12,98±1,47 mm in females; mean vertebral body height was 14,59±1,42 mm and 13,04±1,10 mm, respectively; mean vertebral body width was 31,18±2,43 mm and 29,05±2,18 mm; and the mean vertebral body area was 351,55±50,29 mm² in males and 282,48±41,07 mm² in females. The mean anteroposterior length of the vertebral foramen was 15,29±1,59 mm in males and 14,25±1,34 mm in females, while the mean area of the vertebral foramen was 278,57±45,54 mm² and 255,85±36,84 mm², respectively. The mean right and left pedicle widths were 7,16±0,95 mm and 7,01±0,90 mm in males, and 6,23±0,89 mm and 6,11±0,83 mm in females. The mean length of the spinous process was 33,06±4,61 mm in males and 28,81±3,01 mm in females; the mean distance between the transverse processes was 75,6±5,98 mm and 68,83±4,24 mm, respectively.