Kalistenik egzersiz verilen akciğer kanserli hastalarda egzersize uyumun incelenmesi
Examination of exercise compliance in patients with lung cancer given calistenic exercise
- Tez No: 816647
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ KOCAMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada kalistenik egzersiz verdiğimiz akciğer kanserli hastalarda egzersiz uyumunu incelemek hedeflendi. Çalışmaya toplam 28 akciğer kanser hastası dahil edildi. Hastalar basit randomizasyon yöntemiyle egzersiz eğitimi ve kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Egzersiz eğitimi grubuna dahil edilen hastalardan haftada 3 gün, 8 hafta boyunca hastanede bireysel olarak gerçekleştirilen ve kalistenik egzersiz protokolünden oluşan seanslara katılımı istendi. Kontrol grubunda yer alan hastalara ise egzersiz kitapçığı verilerek haftalık kontroller gerçekleştirildi. Hastaların egzersiz uyumunu değerlendirirken egzersize uyum derecelendirme ölçeği kullanıldı. Yaşam kalitesi; Kanser Araştırma ve Tedavi Organizasyonu Yaşam Kalitesi Anketi-Çekirdek-30 ile, kognitif fonksiyon; Kanserli Hastalarda Fonksiyonel Değerlendirme Ölçeği-Kognitif Fonksiyon ile, uyku kalitesi; Pitssburg Uyku Kalitesi İndeksi ile, egzersiz algısı; Egzersizin Yararları/Engelleri Ölçeği ile, yorgunluk; Yorgunluk Şiddet Ölçeği ile değerlendirildi. Egzersiz eğitimi grubunda yer alan hastaların egzersize olan uyumu kontrol grubuna göre daha fazlaydı (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine exercise compliance in patients with lung cancer who were given calisthenic exercises. A total of 28 lung cancer patients were included in the study. The patients were divided into 2 groups as exercise training and control group by simple randomization method. Patients included in the exercise training group were asked to attend sessions consisting of the calisthenic exercise protocol individually applied in the hospital for 8 weeks, 3 days a week. The patients in the control group were given an exercise booklet and weekly controls were made. The exercise compliance rating scale was used to evaluate the exercise compliance of the patients. Life quality; Cognitive function with Cancer Research and Treatment Institution Quality of Life Questionnaire-Core-30; Functional Assessment Scale-Cognitive Function in Cancer Patients and sleep quality; Perception of exercise with the Pitssburg Sleep Quality Index; fatigue with Exercise Benefits/Barriers Scale; It was evaluated with the Fatigue Severity Scale. Exercise compliance of the patients in the exercise training group was higher than the control group (p0.05).