Üç farklı kompozit rezinin yapısal çözünme, mikrosızıntı ve aşınma özelliklerinin karşılaştırılmalı olarak in vitro incelenmesi
  1. Tez No: 48992
  2. Yazar: TUNCAY ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. F. FÜSUN TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada üç posterior kompozit materyalin kimyasal çözünme, mikrosızmtı ve aşınma değerleri in vitro olarak karşılaştırıldı ve değer lendirildi. Posterior kompozit materyallerin değişik pH'lardaki kimyasal bağla rıyla ilişkili çözünmelerinin değerlendirildiği ilk çalışmada toplam 18 silin- dirik disk şeklinde örnek hazırlandı. Örnekler ağzı kapaklı tüplerde farklı pH'larda altı ay boyunca bekletildi. Bu süre sonunda örneklerdeki yapısal değişiklikleri görmek amacıyla IR-spektrumları alındı ve değerlendirildi. Sonuç olarak, Brilliant kompozit materyalin daha güçlü kimyasal bir yapıya sahip olduğu gözlendi. Mikrosızmtı deneyinde her üç materyal, 72 adet premolar dişe açıl mış, ikinci sınıf OM veya OD kavitelere tabakalar halinde yerleştirildi. Dişler kontrol grubu ve deney grubu olarak ikiye ayrıldı. Kontrol grubu iki saat boyunca %0.5'lik bazik fuksin boyasında bekletildi. Deney grubuna ise özel hazırlanmış bir kuvvet uygulama cihazı ile bazik fuksin boyası içinde 350 gr yük uygulandı. Sonuçlar, ışık mikroskobu altında incelendi ve İsta-44 tistiksel olarak Khi-kare (%2) testine göre değerlendirildi. Değerlendirme so nucunda materyaller arasında önemli bir fark gözlenmedi. Posterior kompozit materyallerin fırçalama sonrası kayıp madde mik tarlarının incelendiği son çalışmada dikdörtgen şeklinde toplam 30 adet ör nek hazırlandı. Örnekler suya doydurulmak amacıyla 37 °C'de etüvde 14 gün bekletildi. Etüvden çıkartılan örnekler, bünyelerindeki fazla suyun alın ması için yeniden 24 saat etüvde bırakıldı. Özel hazırlanmış fırçalama apa- reyi ile örneklere fırçalama işlemi uygulandı. Fırçalama sonrası elde edilen ağırlık değerleri ilk ağırlık değerlerinden çıkarıldı. Hesaplanan kayıp mad de miktarları, varyans analizi ve Duncan testi ile istatistiksel olarak değer- lendirldi. Sonuç olarak, Brilliant kompozit materyalinin fırçalama sonrası aşınma değeri, P-50'ye göre oldukça iyi olduğu gözlenirken, Heliomolora göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Diğer taraftan P-50, her iki ma teryal ile de istatistiksel bakımdan anlamlı fark gösterdi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the chemical degradation, microleakage and toothbrush abrasion of three posterior composite resins were compared, and evaluated in vitro. In order to investigate the chemical degradation of materials in different pH environments, 18 cylindrical disc specimens were prepared in the first study. The specimens were kept in different pH environments for 6 months by using covered test tubes. After this period of time, an infrared spectrometer was used to determine the chemical degradation of materials. Consequently, it was observed that Brillant composite resin had the strongest chemical structure. In the experimental study of microleakage, three materials were applied incrementally to the OM or OD cavities of 72 premolars. The teeth were divided into two groups as control and experimental. The teeth of control group were immersed in 0.5% basic fucsine solution for 2 hours. With a specially prepared apparatus, 350 gr load was applied to the teeth of experimental group in basic fuchsine solution. The dye leakage values were46 evaluated under light microscope and analyzed according the Khi-square (X2) test. There was not any significant difference among the microleakage values of materials. In the last study, 30 square specimens were used to investigate tooth brush abrasion of composite resins. For maximum water sorption, the speci mens were kept in water at 37 °C for 14 days, in a incubator. Following this incubation, specimens again placed in incubator for 24 hours for elimination of excess water. By using a special apparatus, toothbrushing procedure was applied to the test specimens. Measured weight of specimens after brushing procedure was subtracted from first measured weight and abraded amount of materials was calculated. The calculated values were statistically evaluated by using analysis of variance and Duncan test. The results showed that after brushing procedure the amount of abrasion was better in Brilliant composite material than the amount of abrasion in P-50. But there was not statistically significant difference between Brilliant and Heliomolar composite materials. On the otherhand, P-50 showed statistically significant difference with other two materials.