Karpal tünel sendromunda matriks metalloproteinaz -3,8,13 enzimlerinin transkarpal ligament hipertrofisindeki rolleri
Matrix metalloproteinase-3,8,13 role in transkarpal ligament hypertrophy in the karpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 489931
  2. Yazar: ABDULLAH TALHA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN KARAARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Arastırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı'nda 2016-2017 yılları arasında karpal tünel sendromu nedeniyle opere edilecek olan, çalışma koşullarına uygun olarak seçilmis 40 olgu prospektif olarak incelenmiştir. Hastanemiz Beyin ve Sinir Cerrahisi polikliniğine başvuran olgulardan, ayrıntılı anemnez alındı, fizik muayene ve nörolojik muayene ve sonrasında yapılan üst ektremite EMG tetkiki sonrasında KTS saptanan olgulardan el MRG tetkiki yapılarak hastalar preoperatif olarak operasyona hazırlandı. Daha sonra olgular operasyona alındı. Operasyon sırasında elde edilen olgulara ait patolojik materyaller Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Arastırma Hastanesi Patoloji Anabilim Dalı'na uygun koşullar altında teslim edildi. Patoloji Laboratuvarında olgulara ait spesmenlerden hematoksilen-eozin boyalı kesitler elde edildi. MMP-3, MMP-8, MMP-13 antikorları ile immünhistokimyasal boyanma yapıldı. MMP-3, MMP-8 ve MMP-13 enzimlerinin TKL'da boyanma paternleri incelenerek KTS gelişimindeki rolleri araştırılmaya çalışıldı. Literatür bilgileri incelenerek tartışıldı. Buna göre; hastaların ortalama yaşı 55,6 olup, K/E oranı 19 bulundu. En sık başvuru semptomları elde uyuşma, ağrı idi. Nörolojik muayenede ise, elde median sinir trasesinde parestezi, tenar atrofi, tinnel ve phalen pozitifliği idi. KTS'li olgularda TKL'deki MMP-3, MMP-8 ve MMP-13 ekspresyonları arasında istatistiksel olarak anamlı ilişki saptanmadı (p>0.05). Fakat MMP-3, MMP-8 ve MMP-13'nin KTS li olguların büyük çoğunluğunda pozitif oluşu dikkat çekiciydi. MRG ile korele edildiğinde, TKL'deki MMP-3, MMP-8 ve MMP-13 ekspreyonu ile karpal tünel çapı ve TKL kalınlığı arasında ilişki saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it has been prospectively examined forty patients that have been operated due to the carpal tunnel syndrome between 2016-2017 in the Namik Kemal University School of Medicine, Department of Neurosurgery. The detailed anamnesis of the patients referred to the our clinic have been taken. After physical and neurological examination, upper extremity examination has been performed through EMG. MRG has also been performed for the cases where KTS have been detected, then the patients have been preoperatively prepared for surgery. Afterwards, the surgical process have been started. The pathological materials having been obtained during surgery have been delivered to the the Namik Kemal University School of Medicine, Department of Pathology. The sections obtaining from the hematoxylin eosin staining from the specimens belonging to the patients have been immunohistochemically dyed by using MMP-3, MMP-8, MMP-1 antibodies. The patterns of the MMP-3, MMP-8 ve MMP-13 enzymes in the TKL dyes have been examined and it has been tried to investigate their roles in the development of the KTS. Literature review has been carried out and the issue has been discussed. Accordingly, it was found that the average ages of the patients were 56,6 and that the rate of K/E was 19. The most seen symptoms beforereferral to the hospital were pins and needles, and ache in the hands. The symptoms, detecting after neurological examination were the paresthesia in the median nerve tract, thenar atrophy, positive results of the tinel and phalen. It was not detected any meaningful relation between MMP-3, MMP-8 and MMP-13's expressions in the TKL in the cases where KTS were seen (p>0.05). However, it was remarkable that MMP-3, MMP-8 and MMP-13 were positive in the cases where KTS were detected. It was not detected any relation among MMP-3, MMP-8 and MMP-13's expressions in the TKL, the diameter of the carpal tunnel and thickness of the TKL when correlating it with MRG (p>0.05).