Çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety of nurses working in child clinics
- Tez No: 489929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin iş sağlığı ve güvenliğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Mersin ve Adana il merkezlerinde yer alan üniversite ve kamu hastanelerinin çocuk kliniklerinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hemşireler ile yapılmıştır. 700 hemşirenin evreni oluşturduğu çalışmada, örneklem kota yöntemiyle belirlenmiştir. Ulaşılabilen hemşire sayısı 563, araştırmanın kapsama oranı % 80,5'tir. Etik kurul ve kurum izin yazıları alındıktan sonra, araştırmaya katılım için gönüllülük esas alınarak veriler toplanmıştır. Araştırmanın verileri, hemşirelerin tanıtıcı bilgilerini içeren“Anket Formu”ile hemşirelerin iş sağlığı ve güvenliğinin belirlendiği“İş Güvenliği Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veriler için uygun program kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde Ki-Kare önemlilik testi, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, varyans analizi, ortalama (X) ve standart sapma (SS), minimum ve maksimum değerler, frekans ve yüzdelik değerler korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the health and safety of nurses working in pediatric clinics. The study was conducted with the nurses working in the pediatric clinics of universities and public hospitals in Mersin and Adana province centers and accepting to participate in the research. In the study of 700 nurses, the sample was determined by quota method. The research sample consisted of 563 nurses. Universe coverage of the research sample is 80.5%. After the research, ethics committee and institution permission letters were received, the data were collected. The data of the study were collected by using the“Questionnaire Form”containing the nurse's introductory information and the“Job Security Scale”where the occupational health and safety of the nurses were determined. Appropriate statistical methods were used in the evaluation of the data. Chi-square significance test, significance test of difference between two means, variance analysis, mean, and standard deviation, minimum and maximum values, frequency and percentage values were used in the analysis of the data obtained in the research.