Karpal tünel sendromunda klinik ve elektrofizyolojik evrelemenin korelasyonu
Clinical and electrophysyologic findings correlation of carpal tunnel syndrome
- Tez No: 115012
- Danışmanlar: PROF.DR. REHA KURUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
38 6. ÖZET Karpal tünel sendromu (KTS) klinik teşhis olmasına rağmen diğer nöromuskuler hastalıklardan ayırımı ve alternatif tedavilerinin değerlendirilmesi için elektrofizyolojik çalışmalar gereklidir. Karşı görüşteki bildiriler olmasına rağmen klinik ve elektrofizyolojik bulgular arasında iyi bir korelasyon olmadığı söylenebilir. Çalışmamızda KTS hasta populasyonunda klinik ve elektrofizyolojik bulgular arasında korelasyon saptandı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniği Nörofizyoloji Laboratuarına başvuran 226 idiopatik KTS hastasında 385 el değerlendirildi. Diabeti ve yaygın periferal nöropatisi olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Klinik ve elektrofizyolojik evreleme İtalyan KTS çalışma grubunun kriterlerine göre yapıldı. Bulgularımız KTS' da semptom ve bulguların şiddeti ile elektrofizyolojik anormallik derecesi arasında korelasyon olduğunu gösterdi (p0.05). Elektrofizyolöjik ağırlığı olan hastalarda sağ el tutulumu izlendi (p0.05). F dalga anormalliği ağır olgularda sıktı (p0.05). Sonuç olarak hafif olgulara göre ağır olgularda F dalga ve iğne EMG anormalliği gözlenmiş olup KTS' da klinik ve elektrofizyolojik bulgular arasında iyi bir koralasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY Although carpal tunnel syndrome (CTS) is a clinical diagnosis, the differentiation from other neuromuscular disorders and evaluation of treatment alternatives frequently necessitate an electrophysiological evaluation. It has been said that the clinical and electrophysiological findings do not correlate well, despite the existence of reports expressing the opposite view. We envisagad studying the correlation of clinical with the electrophysiological findings in a population of CTS patients. A total of 385 hands of 226 idiopatic CTS patients referred to the Clinical Neurophysiological Laboratory of Gazi Universty Department of Neurology were assesed. Patients with diabetes and diffuse peripheral neuropathies were excluded. Clinical and electrophysiological grading were performed according to the criteria published by the Italian CTS study group. Our findings revealed that the severity of signs and symptoms of CTS correlated well with the degree of electrophysiologic abnormality (p0.05). Electrophysiological abnormalities were more common of the right hand (p0.05). F wave abnormalities were more common in severe cases (p0.05). We conclude that a nice correlation exists between the clinical and electrophysiologic findings of CTS, while patients with a more severe disease tend to show F- wave and needle EMG abnormalities compared to the milder cases.