Acil servise yeni başlayan intörn doktorlarda beck anksiyete ölçeği ve stres hormonlarının karşılaştırılması
Comparison of stress hormones and beck anxiety inventory on intern doctors in emergency department
  1. Tez No: 489995
  2. Yazar: SÜLEYMAN NOĞAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda acil servislerdeki çalışma koşullarının intörn doktorlar üzerinde oluşturduğu anksiyetik etkiyi ve bu anksiyetenin etiyolojisinde rol oynayan hormonal faktörleri araştırmayı hedefledik. MATERYAL VE METOD: Bu çalışma prospektif olarak 01 Mayıs 2017 - 31 Ekim 2017 tarihleri arasında acil servisde hekim adayı olarak çalışan 74 intörn doktor üzerinde yapıldı. İntörn doktorlar acil servisde 2 aylık periyodlar halinde çalışan 3 gruba ayrıldı. Acil servis stajına başlanan ilk gece nöbetinde ve stajı bitirme esnasındaki son gece nöbetinde sabah saat 07.00 civarında intörn doktorlardan kan örnekleri alındı. Eş zamanlı olarak intörn doktorlardan Beck anksiyete ölçeğini doldurmaları istendi. Kan örneklerinden ACTH, ANP ve CCK hormonları çalışıldı. Staj öncesi ve sonrası hormon düzeyleri ile beck skorları birbirleriyle kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
AIM: In our study, we aimed to investigate the anxiety effect of the working conditions in the emergency departments on the physicians and the hormonal factors playing role in the etiology of this anxiety. MATERIAL AND METHOD: This study was prospectively conducted on 74 interns who worked as a physician candidate in the emergency department between May 1, 2017 - October 31, 2017.The intern doctors were divided into 3 groups who worked in emergency department for 2 months periods. Blood samples were taken from the doctors of the internship at around 07:00 am in the first night shift and the last night shift during the internship. Concurrently, intern doctors were asked to fill out the Beck Anxiety Inventory (BAI). ACTH, ANP and CCK hormones were studied in blood samples. Hormone levels and BAI scores of before and after the internship were compared with each other.