Ankilozan spondilit hastalarında cd74 düzeyi ve mif gen polimorfizminin klinik özellikler ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of relationship between serum cd74 levels and mif gene polymorphism with clinical features in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 490007
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki öncelikli amacımız ankilozan spondilit (AS) hastalarında ve sağlıklı kontrollerde CD 74 antijen düzeylerini karşılaştırmaktı. İkincil amacımız AS hastalarında ve kontrol grubunda Makrofaj Migrasyon İnhibitör Faktör (MIF) 173 G/C polimorfizmlerinin dağılımını incelemekti. Son olarak CD 74 antijen seviyeleri ile MIF 173 G/C polimorfizmi arasında ilişki varlığını ortaya koymayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza Gaziantep Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı/Romatoloji polikliniğine başvuran 79 AS ve 82 sağlıklı kan vericisi dahil edildi. Hastaların klinik ve demografik özellikleri sorgulanıp, kaydedildi. Hasta ve kontrol grubunda ELİSA yöntemi ile CD 74 düzeyi ve MIF 173 G/C polimorfizmi araştırıldı. Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite Skoru (BASDAİ), Bath Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi (BASMİ), Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi (BASFİ), Bath Ankilozan Spondilit Radyolojik İndeksi (BASRİ), gece ve gündüz Vizüel Analog Skalası (VAS) ve Ankilozan Spondilit Yaşam Kalitesi Ölçeği (ASQoL) skorları hesaplanıp kaydedildi. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi arasında anlamlı fark saptanmadı. AS hastalarında kontrol grubuna göre CD 74 antijen seviyeleri anlamlı derecede düşüktü. Çalışma popülasyonumuzdaki hasta grubundaki bireylerin CD74 medyanı 1,17(0,93-2,1), kontrol grubundakilere göre 2,16(1,6-4,41) anlamlı düzeyde daha düşüktü. CD 74 antijen seviyeleri ile BASDAİ, BASMİ, BASFİ, BASRİ, VAS ve ASQoL skorları arasında korelasyon yoktu. AS hastalarında C alleli bulunduran hasta sayısı kontrol grubuna oranla daha fazlaydı ancak istatiksel anlamlı fark yoktu. Genotip türleri ile BASDAİ, BASMİ, BASFİ, BASRİ, VAS ve ASQoL skorları arasında korelasyon yoktu. Hasta grubundaki bireylerin HLA B-27 durumu ve genotip türlerine göre CD74 medyanları karşılaştırıldığında, farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunamadı. Sonuç: AS hastalarında CD 74 antijen seviyeleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu. Bu CD 74' ün AS tanısında kullanılabilecek bir parametre olduğunu düşündürmektedir. MIF 173 G/C polimorfizmlerden C alleli sıklığının hasta grubunda daha fazla olmasına rağmen istatiksel anlamlı fark izlenmedi ayrıca CD 74 antijen seviyeleri ile polimorfizmler arasında anlamlı ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of this study was to compare the CD74 antigen levels of ankylosing spondylitis (AS) patients with those of healthy controls. The secondary aim was to explore the distribution of polymorphisms of Macrophage Migration Inhibitory Factor (MIF) 173 G/C in both AS patients and control group. The last aim of this study was to investigate a possible relationship between CD74 antigen levels and polymorphism of MIF 173 G/C . Methods: 79 AS and 82 healthy blood donors who applied to Gaziantep University Physical Medicine and Rehabilitation Department / Rheumatology polyclinic were included in the study. Clinical and demographic characteristics of the patients were questioned and recorded. CD 74 antigen level and MIF 173 G / C polymorphism were investigated in the patient and control group. Bath AS Disease Activity Index (BASDAI), Bath AS Metrology Index (BASMI), Bath AS Functional Index (BASFI), Bath AS Radiology Index (BASRI), day and night evaluated Visual Analogue Scale (VAS), and Ankylosing Spondylitis Quality of Life (ASQOL) Scale scores were calculated and recorded. Results: There were no statistically significant differences between patient and control groups with respect to their age, gender, and body mass index. CD74 antigen levels were significantly low in AS patients when compared to those of the controls. Median CD74 of the patient group, 1.17(0.93-2.1), was significantly lower than that of the controls, 2.16(1.6-4.41). There were no correlations found between the CD74 antigen levels and BASDAI, BASMI, BASFI, BASRI, VAS and ASQoL scores. It was found that the number of patients with C allele was higher than that of the controls, however, the difference was not statistically significant. There were no correlations found between genotypes and BASDAI, BASMI, BASFI, BASRI, VAS and ASQoL scores. A comparison of the median CD74 with respect to HLA B-27 status and genotypes of the patients and controls showed no statistically significant difference. Conclusion: It was found that the CD74 antigen levels of AS patients were significantly lower than that of the control group. Accordingly, it is believed that CD74 is a parameter which can be used in AS diagnosis. Although it was found that the C allele frequency of polymorphisms of MIF 173 G/C was higher in the patient group, the difference was not statistically significant. Furthermore, there was no statistically significant relationship between CD74 antigen levels and polymorphisms.