Anti-fosfolipaz A2 reseptör antikorlarının membranöz nefropati tanısı konan hastalardaki konsantrasyonu ve klinik seyire etkisi
The concentration of anti-phospholipase A2 receptor antibodies in patients diagnosed with membranous nephropathy and their effect on clinical course
- Tez No: 912522
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Nefroloji, Biochemistry, Nephrology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş: Membranöz nefropati (MN), erişkinlerde nefrotik sendromun en sık nedenlerinden biri olan glomerüler bir hastalıktır. Olguların çoğunluğunu idiyopatik/primer form oluştururken, yaklaşık %20'si sekonder nedenlere bağlı gelişmektedir. Hastalık, glomerüler bazal membranda immün kompleks birikimi ile karakterize olup proteinüri ve ilerleyici böbrek fonksiyon bozukluğuna yol açmaktadır. 2009 yılında Beck ve arkadaşlarının, idiyopatik MN'li hastaların yaklaşık %70'inde M-tipi fosfolipaz A2 reseptörünün (PLA2R) hedef antijen olduğunu keşfetmesi, hastalığın patogenezinin anlaşılmasında dönüm noktası olmuştur. Anti-PLA2R antikorları, günümüzde hem tanıda hem de hastalık aktivitesi ve tedavi yanıtının değerlendirilmesinde önemli bir biyobelirteç olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda, MN hastalarında 3 aylık takip sürecinde Anti-PLA2R antikor düzeylerindeki değişimler değerlendirilmiş ve bu değişimlerin çeşitli demografik ve laboratuvar parametreleri ile ilişkisi araştırılmıştır. Materyal Metod: Çalışmamıza, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Polikliniği'nde böbrek biyopsisi ile idiopatik membranöz nefropati tanısı konulan 18 erişkin hasta dahil edilmiştir. Hastalara KDIGO 2021 kılavuzu önerileri doğrultusunda Modifiye Ponticelli Rejimi (üç ay boyunca aylık intravenöz metilprednizolon pulse ve oral prednizolon, alternatif aylarda oral siklofosfamid) uygulanmıştır. Hastaların serum Anti-PLA2R antikor düzeyleri, tedavi başlangıcında ve tedavinin 3. ayında ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Serum biyokimyası ve idrar protein parametreleri hastane bilgi sisteminden elde edilmiştir. İstatistiksel analizde SPSS 21.0 programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uymaması nedeniyle non-parametrik testler tercih edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, grup içi karşılaştırmalarda Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Korelasyon analizleri Spearman rho testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Backgrounds: Membranous nephropathy (MN) is a glomerular disease that is one of the most common causes of nephrotic syndrome in adults. While the majority of cases constitute the idiopathic/primary form, approximately 20% develop secondary to other causes. The disease is characterized by the deposition of immune complexes in the glomerular basement membrane, leading to proteinuria and progressive kidney dysfunction. In 2009, the discovery by Beck et al. that the M-type phospholipase A2 receptor (PLA2R) is the target antigen in approximately 70% of patients with idiopathic MN was a turning point in understanding the pathogenesis of the disease. Anti-PLA2R antibodies are currently used as an important biomarker for both diagnosis and evaluation of disease activity and treatment response. In our study, we evaluated the changes in Anti-PLA2R antibody levels in MN patients over a 3-month follow-up period and investigated the relationship between these changes and various demographic and laboratory parameters. Materials and Methods: Our study included 18 adult patients diagnosed with idiopathic membranous nephropathy by kidney biopsy at the Nephrology Outpatient Clinic of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, University of Health Sciences. Patients were treated with the Modified Ponticelli Regimen in accordance with the KDIGO 2021 guidelines (monthly intravenous methylprednisolone pulse and oral prednisone for three months, alternating with oral cyclophosphamide). Serum Anti-PLA2R antibody levels were measured by ELISA at the beginning of treatment and in the 3rd month. Serum biochemistry and urine protein parameters were obtained from the hospital information system. Statistical analysis was performed using SPSS 21.0 software. Non-parametric tests were preferred due to the nonnormal distribution of the data. Mann-Whitney U test was used for between-group comparisons, and Wilcoxon Signed Ranks Test was used for within-group comparisons. Correlation analyses were performed using Spearman's rho test.