Transplant yapılmış hastalarda retikülosit dağılım aralığı (RDW) değeri ile proteinüri ve diğer metabolik değerler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between reticulocyte distribution range (RDW) value and proteinuria and other metabolic values in transplant patients
  1. Tez No: 490014
  2. Yazar: MEHMET CELALETTİN GÜNERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN USALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Proteinüri ile RDW ilişkisini inceleyen çalışmalar sınırlıdır. Çalışmamızın amacı, renal transplant yapılmış olan hastalarda RDW değeri ile proteinüri ve diğer klinik-laboratuvar bulguları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Gaziantep Üniversitesi Renal Transplant Polikliniğinde takip edilen 120 hasta dahil edilmiştir. Hastaların cinsiyetleri, yaşları, kan basınçları, ek hastalıkları, kullandıkları ilaçları, biyokimyasal tetkikleri, tam kan sayımları, idrar mikrototal protein / kreatinin oranı (İPKO) düzeyleri ve kreatinin klirensleri dosyalarındaki verilerden incelenmiştir. İstatistiksel analizler bilgisayarda SPSS ver. 22.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Studies examining the association of proteinuria and RDW are limited. The aim of our study is to examine the relationship between RDW and proteinuria and other clinical-laboratory findings in patients whom had renal transplantation. Material and Methods: In study, 120 patients whom are followed at Gaziantep University Renal Transplant policlinic are included. The sex, age, blood pressure, comorbidities, drugs, biochemical examination, creatinine clearance and total protein in 24 hour urine collection were investigated. Statistical analysis was performed with using SPSS ver. 22.0 program.