Unipolar depresyon ve bipolar depresyon hasta gruplarının soamatik belirtiler açısından karşılaştırılması
Comparison of unipolar depression and bipolar depression patient groups in terms of somatic symptoms
- Tez No: 490047
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç Nedeni tıbben açıklanamayan somatik belirtiler sıklıkla depresyon ve anksiyete ile bir arada bulunan, çoğu zaman kişiyi farklı tıbbi çözüm arayışlarına yönlendiren başvuru sebeplerindendir. Bipolar depresyonda da gözlenen somatik belirtilerin, unipolar depresyondan nitelik ve sıklık açısından ne kadar farklı olduğu bugüne kadar çok az araştırılmıştır. Bu iki bozukluğun semptomatolojik olarak farklılaştığı alanların tanımlanma ihtiyacı güncelliğini korumaktadır. Bu çalışmada somatik belirtilerin unipolar depresyon ve bipolar depresyon arasındaki sıklık ve niteliğinin karşılaştırılması amaçlanarak, bu belirtilerin semptomatolojik ayırıma ne kadar katkı sağlayacağı araştırılmak istenmiştir. Gereç ve Yöntem Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniğine başvuran, bipolar depresyon (BD) tanısı konulan 50 hasta ve unipolar depresyon (UD) tanısı konulan 50 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Her iki hasta grubuna ait kişilere, onamları alındıktan sonra tanılarını kesinleştirmek ve psikiyatrik komorbiditelerini belirlemek amacıyla DSM-IV Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I) uygulanmıştır. Sosyodemografik verileri belirlemek için ve hastalık öykülerine ait özellikleri belirlemek için ve Sosyodemografik Veri Formu, depresyon şiddetini belirlemek için Montgomery Åsberg Depresyon Ölçeği (MADRS), somatik yakınmaları niteliği ve şiddetini belirlemek için Bradford Bedensel Belirti Envanteri (BSI) uygulanmıştır. Bulgular UD ve BD grubu arasında BSI toplam puanları ve somatik semptom sayısı açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Sigara kullanan tüm katılımcılarda, UD grubunda ve bipolar–I bozukluk grubunda BSI toplam puanları daha yüksek bulunmuştur. Tüm katılımcılar ve her iki grupta depresyon şiddeti ile (MADRS) ile somatik semptom şiddeti (BSI) arasında anlamlı düzeyde pozitif vi korelasyon bulunmuştur. Her iki grupta da depresyon şiddetinin somatik belirti düzeyini predikte ettiği bulunmuştur. Sonuç UD ve BD arasında somatik belirtiler yönüyle fark bulunmadığı, depresyon şiddetinin somatik belirtileri predikte eden bir değişken olduğu sonucuna varılmıştır. Ancak istatiksel bazı gözlemler, daha geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç olduğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective Medically unexplained somatic symptoms frequently accompany depression and anxiety, often leading to the search for a different medical solution for the person. To date, question to what extent somatic manifestations of bipolar depression are different in terms of quality and frequency from unipolar depression has not been adequately researched. These two disorders maintain the updated need to identify areas of symptomatologic differentiation. In this study, it is aimed to compare the frequency and quality of somatic symptoms between unipolar depression and bipolar depression and adress the question to what extent these symptoms contribute to symptomatological differentiation. Method Fifty patients diagnosed with bipolar depression (BD) and fifty patients diagnosed with unipolar depression (UD) were enrolled in the study, who applied to the Marmara University School of Medicine Pendik Training and Research Hospital psychiatry outpatient clinic. The subjects of both groups were administered the Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I) to confirm their diagnosis and to determine their psychiatric comorbidities once their consent was obtained. The Montgomery Asberg Depression Scale (MADRS) was used to determine the severity of depression; Sociodemographic Data Form was used to determine sociodemographic data and clinical history and the Bradford Somatic Symptom Inventory (BSI) to determine the nature and severity of somatic complaints. Results There was no significant difference between the UD and BD groups in terms of BSI total scores and somatic symptoms (p>0,05). According to evaluation by smoking, BSI total scores were higher in the smokers of the UD group, the smokers of the bipolar-I disorder group and in all smokers than non-smokers. There was a significant positive correlation between depression severity (MADRS) and somatic symptom viii severity (BSI) in all participants and both groups. In both groups, depression severity was found to predict severity of the somatic symptoms. Conclusion There was no difference in terms of somatic symptom levels between UD and BD and it was concluded that the severity of depression was a variable predicting somatic symptoms levels. However, some statistical observations point to the need for wider sampled studies.