Increasing the school access in Azaz city, Syria: A GIS-based set covering model
Suriye-Azaz şehrinde okul erişiminin arttırılması: Bir coğrafi bilgi sistemi tabanlı küme kapsama yaklaşımı
  1. Tez No: 490092
  2. Yazar: ABDULHAMID DABBAA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Eğitim, insanlık için farklı açılardan çok önemlidir. Gelişmekte olan ülkeler için adeta bir omurgadır. Eğitim alamamanın fakirlik ya da silahlı çatışmaya maruz kalmak gibi bazı nedenleri vardır. Suriye, 2011 yılından bu yana sürmekte olan çatışmalarla yüz yüzedir ve bu durum milyonlarca çocuğun okulsuz kalmasıyla sonuçlanmıştır. Bu nedenle, bu çalışmada Suriye'nin Azaz şehrinde eğitim planlaması için bilimsel bir yaklaşım geliştirilmiştir. Bunu yapmak için, öncelikle mevcut 11 okulun coğrafi bilgileri ve hesaplanan öğrenci nüfusu coğrafi bilgi sistemine (CBS) girilmiştir. Ardından, öğrencilerin mevcut okullara 350, 500 ve 650 metreden daha fazla yürümeyeceği şekilde küme kapsama analizi uygulanmıştır. Bu okulların kapsama alanı % 37'den % 90'a yükselirken, birkaç potansiyel okul yeri önerilmiştir. Hesaplanan bu değerler, geliştirilen yaklaşımın daha sağlıklı bir eğitim planlamasına yardımcı olabileceğini ve son kullanıcı ya da politikacılar için yararlı bir araç olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Education is very important for humanity from different points of view. It is a backbone for developing countries. There are some reasons for not receiving education such as being poor or being exposed to armed conflict. Since 2011, Syria faces the ongoing conflict as known which results in millions of out of school children. Thus, in this paper we develop a scientific approach for education planning in Azaz City, Syria. To do so, firstly geographic information of 11 current schools and calculated population of students are entered to a geographic information system (GIS). Then, set covering analysis is applied on current schools such that these schools serve as students don't walk more than 350, 500 and 650 meters. The coverage area for these schools started from 37% to 90% then a group of potential schools' places were suggested. Comparing the supply and demand were performed by checking the capacity of schools then adding suitable capacities. Computational experiments show that this approach can help to make a healthier education planning and it can be a useful tool for end user (students) and policy makers.