Design and production of a free form lens for long-range illumination
Uzun mesafeli aydınlatma için özgür biçimli mercek tasarımı ve üretimi
- Tez No: 490097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BİNGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, hem görünür hem de kızılötesi bölgeleri kapsayan, uzun mesafeli aydınlatma için özgür biçimli merceklerden oluşan yeni bir tip LED projektörün tasarım ve üretimini yaptık. Merceğin geometrik biçimi, LED üzerinden yayılan ışığın optik yolunun minimize edilmesi ile elde edilmiştir. Mercek, plastik enjeksiyon yöntemi ile, ilgilendiğimiz optik bölgede geçirgenliği %90'ın üzerinde olan PMMA malzemesi kullanılarak üretilmiştir. Merceğin optik ölçümleri, ZEMAX 2009 uygulamasında yapılan benzetimlerle kıyaslanmıştır. Bazı üretim hatalarına ve LED hizalama problemlerine rağmen, optik ölçümler, tasarımdaki öngörülen değerlere yakın sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we design and manufacture new prototype of a LED Projector containing Free Form Lenses to cover both visible and infrared regions for the long-range illumination. The geometrical form of the lens is obtained by minimizing the optical path length for the light rays emitted from LED. The lens is produced by the plastic injection method using PMMA material whose transmittance for the concerned optical region is greater than 90%. The optical measurements of the lens is compared with the simulation based on ZEMAX 2009. It is found that, although there are some production errors and LED alignment problems, the optical measurements of the lens are close to the predicted values in the design.