Investigation of thermoluminescence response of TLD-600 and TLD-700 dosimeters to neutron+gamma and beta radiations
TLD-600 ve TLD-700 dozimetrelerinin nötron+gama ve beta radyasyonlarına karşı termoluminesans davranışlarının araştırılması
- Tez No: 490098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL EMİR KAFADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada 252Cf nötron+gama ve 90Sr-90Y beta radyasyon kaynakları kullanarak TLD-600 (6LiF:Ti,Mg) ve TLD-700 (7LiF:Ti,Mg) lityum florür termolüminesans dozimetrelerinin ışıma eğrisi, termolüminesans duyarlılığı, doz-cevap ilişkisi gibi bazı termolüminesans özellikleri araştırılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu dozimetrelerin TL ışıma tepelerinin aktivasyon enerjisi (E), frekans faktörü (s), kinetik derece (b) gibi tuzak parametreleri bilgisayar ile ışıldama eğrisi ayrışım (CGCD) metodu kullanılarak bulunmuştur. Ayrıca, ısıtma hızının her iki dozimetrenin TL ışıldama eğrileri üzerine etkisi araştırılmış ve ısıtma hızı arttıkça her iki dozimetrenin de TL ışıldama eğrilerinin altında kalan alan ve maksimum ışıldama tepesi şiddetlerinin azaldığı görülmüştür. Her iki radyasyon kaynağı ile ışınlandıktan sonra CGCD programı ile bulunan kinetik parametrelerde uyuşma görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study some of the thermoluminescent properties such as glow curve structure, relative thermoluminescence sensitivity, dose response linearity of lithium fluoride thermoluminescent dosimeters TLD-600 (6LiF: Ti, Mg) and TLD-700 (7LiF: Ti, Mg) were investigated after irradiation 252Cf neutron+gamma and90Sr-90Y beta sources at room temperature and then with obtained results were compared. The kinetic parameters of TL glow peaks namely the order of kinetics (b), activation energy (Ea) and the frequency factor (s) of these dosimeters have also been obtained using the computerized glow curve deconvolution (CGCD) program. In addition, the effect of heating rate on the TL glow curves of dosimeters has been investigated. They were found that the maximum TL glow peak intensities and the total area under the glow curves of both dosimetries are decreasing with increasing heating rate. There is no good agreement with the kinetic parameters calculated by CGCD program for both radiation sources.