Ultrason destekli ekstraksiyon yöntemi kullanılarak zeytin yaprağı ekstraksiyon işleminin optimize edilmesi
Optimization of oli̇ve leaf extraction process by using ultrasound assisted extraction method
  1. Tez No: 490132
  2. Yazar: NACİYE ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada zeytin yaprağı ekstraktının ultrason destekli ekstraksiyonunun optimize edilmesinde sıcaklık, süre ve ultrasonik güç olmak üzere üç farklı bağımsız değişken kullanılmış ve bu değişkenlerin, ekstraktların toplam fenolik madde miktarı, ekstraksiyon verimi ve EC50 değeri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Yanıt Yüzey Metodolojisine göre Box-Behnken Tasarım Modeli ile yapılan değerlendirme sonucunda ultrason destekli ekstraksiyonunun optimize edilmesinde optimum koşullar 62.94 °C, 50.67 dk ve %64.65 ultrasonik güç olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of three different independent variables as temparature, time and ultrasonic power on the total phenolic substance content, extraction yield and IC50 value of extracts were investigated in the optimization of ultrasonic assisted extraction of olive leave. According to response surface methodology as a result of the evaluation made with Box-Behnken Design Model that optimum conditions were determined as 62.94 °C, 50.67 min, 64.65% ultrasonic power. There was no statistically significant difference (P>0.05) on the total amount of phenolic substances and IC50 value between 60% and 80% ethyl alcohol solutions, and there was statistically significant difference between other concentration values and all solvent amounts (P0.01). When it was evaluated in terms of SEM images and investigated other parameters, it was concluded that ultrasonically assisted extraction accelerated the transition of phenolic substances to solvent according to other methods. In addition, it has been determined that the total phenolic matter, extraction yield and antioxidant capacity of dry leaf extracts are higher than the fresh leaves extracts. It has been concluded that the obtained olive leaf extract can be used commercially but it is necessary to make more researches in order to be used as a food additive.