Mobil uygulamalarda aydınlatma kullanımının enerji verimlilik analizi
Energy efficiency analysis for lighting usage in mobile applications
- Tez No: 490193
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL ERSOY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüzde otomotiv sektöründe aydınlatma ürünlerinin kullanımı gittikçe yaygınlaşmıştır. Dış ve iç aydınlatma elemanı olarak kullanılan ürün gruplarının yaygın olarak kullanılması beraberinde araç içerisindeki enerji sarfiyatını da artırmıştır. Enerji sarfiyatındaki bu artış ile beraberinde daha verimli ve tasarruflu aydınlatma ürün gelişimini zorunlu hale getirmiştir. Bu çalışma da otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılan dış aydınlatma ürünlerinin laboratuvar ortamında aynı şartlar altında kalibre edilmiş cihazlar kullanılarak aydınlık şiddeti, renk sıcaklığı ve dalga boyu ölçümleri yapılmıştır. Böylece yansıttıkları renk farklılıkları, sağladıkları görsel yeterlilikler karşılaştırılabilmiştir. Farklı ürünler için aynı koşullarda yapılan ölçümlerin sonuçları grafik haline getirilerek karşılıklı analiz kolaylığı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of lighting products in the automotive sector has become increasingly widespread. The widespread use of external and internal lighting equipments increased the energy comsuption in the vehicle. This increase in energy comsuption forced the development of efficent and economic lighting equipments. In this study, light intensity, color temperature and wavelength measurements were performed in the laboratory environment of outdoor lighting products commonly used in the automotive industry by using calibrated devices under the same conditions. Thus, the color differences that they have been reflected and their visual qualities that provide can be compared. The results of the measurements made on the same conditions for different products are plotted to facilitate mutual analysis.