Titanyum esaslı alaşımların kriyojenik talaşlı imalat sürecindeki mikroyapısal dönüşümlerinin incelenmesi
Analysis of microstructural transformations during cryogenic machining of titanium based alloys
- Tez No: 490194
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HÜSNÜ DİRİKOLU, DOÇ. DR. YUSUF KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Titanyum alaşımları yüksek özgül mukavemet ve düşük ağırlık gibi özellikleri dolayısıyla başta havacılık, biyomedikal olmak üzere yapısal elemanların üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu malzemelerden üretilen elemanların nihai boyutlarına getirilmesinde talaşlı imalat yöntemi kullanılmaktadır. İlaveten düşük termal özelliklerinin bir sonucu olarak bu malzemelerin şekillendirilebilme kabiliyetleri de düşüktür. Bunun doğrudan bir sonucu olarak, bu malzemelerin talaşlı imalat süreçlerinde oluşan yüksek ısı ve kesme kuvvetleri ile kesici takımların aşırı aşınması gibi tesirler, nihai üründe kalıntı gerilme, faz dönüşümü, tane küçülmesi, mikrosertlik değişimi gibi etkilere neden olabilmektedir. Bahsi geçen bu etkiler, üretilen elemanların korozyonu, kırılması, yorulması, sürünmesi vb. özelliklerini doğrudan etkileyebilmektedir. Bu çalışmada havacılık ve biyomedikal endüstrilerinde yaygın olarak kullanılan Ti-6Al-4V titanyum alaşım malzemesinin sırasıyla sıvı azot ve sıvı karbondioksit ile kriyojenik talaşlı imalat sürecinin yüzey bütünlüğüne olan etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Titanium alloys are widely used in the production of structural components which are primarily aerospace and biomedical, due to their superior properties such as high strength to weight ratio, corrosion resistance etc. Machining is the first of the production method in order to bring the structural components produced from these materials to their final dimensions. Combination of high mechanical and low thermal properties of these alloys causes low formability, and so high temperature gradients and high cutting forces occur during machining. These factors lead to microstructural transformations and may cause residual stress, phase transformations, grain refinement, alteration in microhardness etc. on the surface and sub-surface of the final product. As a result of these effects, alteration of properties of components such as corrosion, fracture, fatigue, and creep take place. In this study, cryogenic machining induced surface integrity of Ti-6Al-4V titanium alloys which are commonly used in aerospace and biomedical industries was investigated upon separate use of Nitrogen and Carbon dioxide liquids.