Suprakondiler femur kırıklarında konservatif ve cerrahi tedavi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of conservative and surgical treatment of supracondyler fractures of the femur
- Tez No: 49034
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT ENGİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET 1978-1996 yılları arasında suprakondiler femur kırığı nedeniyle İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Traumatoloji Anabilim Dalı'nda tedavi gören 25 hasta değerlendirildi. Hastaların 14'ü erkek (%56) ve 11 'i kadındır (%44). Hastaların en genci 21, en yaşlısı 82 yaşında olup, ortalama yaş 46.4'tür. Kırıkların 10'u (%40) sağ, 15'i (%60) sol taraftaydı. Kırık nedeni 11 olguda (%44) trafik kazası, 9 olguda (%36) düşme, 2 olguda (%8) iş kazası, 3 olguda (%12) ateşli silah yaralanmasıdır. Kırıkların 6'sı (%24) açık, 19'u (%76) kapalı kırıktır. Hastaların 14'ünde (%56) kırığa eşlik eden lezyonlar mevcuttur. Kırık sınıflamasında AO-ASIF sistemi kullanılmıştır. Hastaların 6'sı (%24) konservatif metodla, 19'u (%76) cerrahi metodla tedavi edilmişlerdir. Hastanede kalış süresi konservatif tedavi yapılan hastalarda ortalama 60.8 (41- 83) gün, cerrahi tedavi yapılanlarda 24 (5-46) gündür. Takip süresi ortalama 53 (5 - 213) aydır. Konservatif tedavi yapılan hastalarda sonuç %66.6 oranında memnuniyet vericidir, %33.4 oranında yetersizdir. (Neer ve Modifiye Diz Değerlendirme Sistemi'ne göre) Cerrahi tedavi yapılanlarda %68.4 olguda mükemmel ve iyi sonuç alınmışken, %31.6 olguda orta veya kötü sonuç alınmıştır. 85
Özet (Çeviri)
SUMMARY 25 patients who had been treated for supracondylar fractures of the femur between 1978-1996 were evaluated. Of the patients, 14 (%56) were males and 11 (%44) females. Mean age of the patients was 46.4 (range 21 to 82). The left femur was involved in 15 cases and the right was in 10 cases. Most patients were injured by traffic accidents (%44), the second most frequent cause was fall (%36). Most of them were closed fractures (%76). Other lesions were common in fractures of the supracondylar femur (%56). AO-ASIF classification had been prefered. Of the patients, 6 (%24) were treated with conservative method, and 19 (%76) were treated with surgical method. Average hospitalization period was 60.8 (41-83) days for conservative treatment and 24 (5-46) days for surgical treatment. Mean follow-up period was 53 (5-213) months. According to Neer and HSS criterias while results were % 66.6 satisfactory and % 33.4 unsatisfactory for conservative treatment, %68.4 satisfactory and %31.6 unsatisfactory for surgical treatment. 86