Çocukların suprakondiler humerur kırıklarında cerrahi tedavi sonuçları
Results of surgical treatment of fractures of the supracondylar humerus in children
  1. Tez No: 49035
  2. Yazar: İBRAHİM TAVUKÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TENEKECİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET 1975-1993 Yıllan arasında suprakondiler humerus kırığı nedeniyle öpere edilen 36 hasta değerlendirildi. Hastaların en küçüğü 6 aylık, en büyüğü 15 yaşında olmak üzere ortalama 7.6 yaşında idi. En kısa 3, en uzun 20 olmak üzere ortalama takip 8.8 yıl oldu. 17 hastanın sol (% 47), 19 hastanın ise sağ (% 53) dirseği öpere edildi. Hastaların 24'ü erkek (% 67), 12'si kız(%33) idi. 33 olguda ekstansiyon (% 92), 3 hastada fleksiyon (% 8) tipi kırık vardı. Olguların hepsi kapak kırık idi. Hepsi açık repozisyon ve internal tesbit ile tedavi edildiler. Hepsinde turnike kullanıldı. Hastahanede yatış süresi en az 2, en çok 29 olmak üzere ortalama 9 gün oldu. Flynn kriterlerine göre fonksiyonel olarak % 80.5 çok iyi ve iyi, kozmetik olarak %94.5 çok iyi ve iyi sonuç elde edildi. 7 hastada nörolojik komplikasyon (%19.4), 1 hastada enfeksiyon (% 2.9) ve 2 hastada cubitus varus (% 5.5) gelişti. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY 36 patients who had been operated for supracondylar fractures of the humerus between 1975-1993 were evaluated. Mean age of the patients at operation was 7.6 years (range, 0.5 to 15). Mean follow up period was 8.8 years (min. 3 - max. 20). The right humerus was involved slightly more often than the left (19 right and 17 left). Of the patients, 24 (%67) were boys and 12 (%33) were girls. There were 33 (%92) extension-type fractures and 3 (%8) flexion- type. All were closed fractures. All patients were operated with open reduction and internal fixation by using 2 Kirschner wires under tourniquet. Average hospitalization period was 9 days (min. 2 - max. 29). According to Flynn's criterias, functional results were %80.5 satisfactory (excellent + good) and cosmetic results %94. 5 (excellent + good). Regarding the complications; deep infection, varus deformty and neurological complications were seen in 1, 2 and 7 patients respectively. 68