Suprakondiler femur kırıklarında retrograd intramedüller çivileme ve plak vida ile tespit cerrahi sonuçlarının karşılaştırılması
Surgical outcome comparison of patients with supracondyler femur fractures treated using retrograde intramedullary nail or plate and screw fixation
- Tez No: 497055
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN NAFİZ BİLSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Yetişkinlerde görülen suprakondiler femur kırıkları eklem içi uzanımı olan veya olmayan kırıklar olup cerrahi tespit çeşitliliği bulunmasına rağmen halen tedavisi zor bir kırık çeşididir. Suprakondiler femur kırıkları genç yaş grubunda yüksek enerjili travmalardan sonra görülmektedir ancak yaşlı grup hastalarda düşük enerjili veya düşme sonrasında da görülebilmekte. 20. Yüzyıl başlarından itibaren başta konservatif yöntemler olmak üzere pek çok tedavi şekli denenmiştir.1931 yılında RUSH tarafından ilk intrameduller çivi denenmiş olup ancak yeterli stabilite sağlanamamıştı, 1965'de Müller'in öncülük ettiği AO grubunun geliştirdiği, kompresyon plaklarla açık redüksiyon ve internal tespit yöntemi günümüzde tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada retrograd intrameduller çivileme ve plak ile tespit edilen iki grup hastada karşılaştırma yapıldı. Hastalar ve yöntem: Bu çalışmada kliniğimize başvuran 20 hasta incelenmeye alındı hastaların 11 i plak ile 9 ise retorgrade çivi ile tedavi edildi. Bu hastalarda sübjektif memnuniyet derecesi ameliyat sonrası VAS, HSS, Neer sokrları, artroz gelişmi, kuadriseps kası gücü, uyluk atrofisi ve kısalık açısından araştırıldı. Bulgular: Yapılan karşılaştırmalarda her iki grup arasında sübjektif memnuniyet derecesi ameliyat sonrası VAS, HSS, Neer skorları, artroz gelişmi, kuadriseps kası gücü, uyluk atrofisi ve kısalık açısından istatiksel olarak anlamli bir fark saptamadı. Sonuç: Suprakondiler femur kırıklarında plak ve vida ile tedavi ve retrograd çivileme yönlemleri güvenilir ve iyi bir tedavi yöntemleridirler. Her iki yöntemin avantaj ve dezavantajları mevcut ancak uzun vadede hasta açısından her iki yöntem arasında major bir fark yoktur. Bu çalışmada elde ettiğimiz sonuçlarda fark olmamasına ragmen, çalışmaya katılan hasta sayısı az olması nedenyle, daha geniş hasta serisi olan çalışmalarla karşılaştırılması uyğundur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Supracondylar femur fractures seen in adults are fractures with or without intraarticular extension, despite the presence of various surgical fixation methods, treatment is still chalenging. Supracondylar femur fractures occur after high-energy trauma in a young age group, but also can be seen in elderly group patients due to low energy trauma or after a fall. In this study, two groups of patients with retrograde intramedullary nailing and plate fixation were compared. Patients and method: Twenty patients who were treated in our clinic between 2005 and 2016 were included in the study. 11 of these patients were treated with plate fixation and 9 with retorgrade nails. In these patients, postoperative VAS, HSS, Neer scores, knee osteoarthritis, quadriceps weakness, thigh atrophy, patients subjective satisfaction and shortening were investigated and compared. Findings: There was no statistically significant difference between the two groups in terms of subjective satisfaction level postoperative VAS, HSS, Neer scores, knee osteoarthritis level, quadriceps weakness, thigh atrophy and shortening. Conclusion: Fixation using Plate and screws or using retrograde nailing in treatment of supracondylar femur fractures are reliable treatment modalities. Both methods have advantages and disadvantages, but there is no major difference between the two methods in long term patients. Although there are no differences in the outcome of this study, it is comparable to studies with wider patient series, as the number of patients participating in the study is low.