Uluslararası insan hakları hukuku kapsamında çocuklara yönelik cinsel istismar
Sexual abuse against children in the context of international human rights law
  1. Tez No: 490445
  2. Yazar: ESMA DEMİRAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Toplumlar geleceklerini iyi eğitimli, düzgün karakterli ve uygun meziyetler kazandırılmış çocuklar yetiştirerek güvence altına alabilirler. Kuşkusuz çocukların istismar ve ihmal edilmesi toplumların bu konudaki plan ve çalışmalarının en büyük engellerindendir. Bu çalışmanın amacı, çocuk cinsel istismarını ulusal ve uluslararası yasal düzenlemelerinde kavramsal ve pratik açıdan incelemektir. Çalışma literatür araştırması sonucunda, elde edilen kaynaklar ışığında üç bölüm olarak tamamlanmıştır. Birinci bölümde, çocuklara yönelik cinsel istismar ve kapsamı açıklanmaya çalışılmış, ikinci bölümde ise T.C. Anayasası, Türk Ceza Kanunu ve Çocuk Koruma Kanunu bağlamında çocuk istismarı olgusu ve cezası analiz edilmeye çalışılmış, Türkiye'nin taraf olduğu sözleşmeler açıklanarak, sözleşmelerin Türkiye'de uygulanabilirliği değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise cinsel istismarı mağduru çocukların sorunlarına değinilmiş ve korunması açısından önerilerde bulunulmuştur. Bu kapsamda ulusal ve uluslararası zeminde daha etkili yöntemlerin geliştirilmesi gerektiği konusuna değinilmiştir. Çalışma sonucunda çocukların cinsel istismar olgusu evrensel bir sorun olduğu ortaya konulmuş ve yapılan yasal veya sosyal düzenlemelerin cinsel istismar suçunu önlemede yardımcı olsa da bitirmeye yönelik eksiklikler içerdiği ve gerek ulusal gerekse uluslararası alanda daha fazla önlemler ve çocuk koruma politikaları geliştirilmesi gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Societies could set up their self futures by growing well educated, well-behaved, well-versed generations. Definetely desregard and abuse of children is one of the major handicaps of well-established social future. The purpose of this work is to examine the conceptual and practical nature of sexual abuse in the context of national and international regulations. We have done some literature research and defined a lot of related resources. This study was written by synthesizing from these acquired sources and designed in three chapters. In the first part, sexual abuse against children and content of abuse were tried to be explained. In the second part a child abuse case and its criminal progression tried to analized in the context of existing regulations and laws. In the last part, the problems of child victims of sexual abuse have been metioned and some propositions to protect these children have been presented. With this study, we tried to show that sexual abuse against children is on universal problem and to exhibit inadequency of regulations on preventing sexual abuse of children.