Arap Baharı sonrası Türkiye'ye yerleşen göçmenlerin kariyer değişimleri
Career status of immigrants who settled in Turkey after the Arab Spring
- Tez No: 490446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Göç, insanların içinde bulunduğu durumdan daha iyisine ulaşacağı düşüncesiyle yer değiştirmesidir. İnsanlığın varoluşundan itibaren her zaman göç etmesini gerektirecek sebepler olmuştur. Göç bazen zorunlu, bazen de tercih olmuştur. Doğal afetler, ülke içerisindeki karışıklık, ekonomik krizler, daha iyi şartlarda yaşamayı istemek, din, dil, ırk ve savaşlar göç için sebep oluştururken tarihte de kalıcı izler bırakmıştır. Göç eden kişilerin amaçları farklılık gösterir. Amaç bazen ekonomik koşulları iyileştirmek, bazen de hayatta kalmaktır. Göç, ekonomik, sosyal ve kültürel değişimleri de beraberinde getirir. Göç alan toplumun, göçmenlere karşı algı ve önyargılarının olması yabancıların tüm yaşamlarını etkilemektedir. Bu çalışmada; Ortadoğu'daki iç savaşlar sonucu 2010'larda Türkiye'ye yerleşen göçmenlerin kariyer yaşamlarını incelenecektir. Göç öncesi ve göç sonrasında kariyer yaşamlarının nasıl değişim geçirdiği, Türkiye gibi ekonomik açıdan güçlü olmayan ülkelere göçün bilinçli bir tercih olup olmadığı, Türkiye de göçmenler için bir kariyer fırsatının olup olmadığı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
People believe that migration can bring them to a better environment than they are already in. There have been countless times in which people have had the reason to emigrate since the existence of mankind. Migration is sometimes compulsory and sometimes out of preference. Historically, leaving natural disasters, confusion within the country, economic crises, and demand for better conditions, religion, language, race and wars are some of the main causes for migration. One may find their own reason to migrate, as it may differ for individuals. However, the goal is either to improve economic conditions or simply to survive with better opportunities. A society shaped by the perceptions and prejudices of people greatly influences the lives of foreigners. In this study, the career status of immigrants who settled in Turkey in 2010 as a result of the civil war in the Middle East will be examined. How their lives have been changed since immigrating will also be analysed. The economic opportunities for immigrants in Turkey, as well as the validity of immigrating to economically challenged countries such as Turkey will also be discussed.