Altı haftalık modifiye bilinçli farkındalık uygulaması yapılan bir örneklemde duygusal zekâ ve psikolojik dayanıklılığın değerlendirilmesi
The evaluation of the emotional intelligence and resilience levels of a sample after a six-week- long modified mindfulness practice
  1. Tez No: 490469
  2. Yazar: YASEMİN BALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL SELCEN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma bilinçli farkındalık temelli hazırlanan psiko-eğitsel program sonrası bireylerin duygusal zekâ ve psikolojik dayanıklılık seviyelerinin değerlendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu sonuçlara ulaşmak için tek gruplu öntest– sontest deneysel modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, araştırmacının daha önce eğitim vermiş olduğu şirketlerde yaptığı duyuruya olumlu cevap vermiş olan on beş kadın katılımcıdan (yaş ortalamaları 37,26±6,06) oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılardan kişisel bilgi almak amaçlı demografik bilgi formu kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak; Duygusal Zekâ Özellik Ölçeği-Kısa Formu (DZÖÖ-KF) ve Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği uygulanmıştır. Ölçme araçları deney grubuna uygulama öncesinde ön test, uygulamanın bitiminde ise son test olarak uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Wilcoxon İşaretli Sıra Testi kullanılmıştır. Araştırmada deney grubuna 6 oturumdan oluşan 90'ar dakika süren bir program uygulanmıştır. Sonuç olarak yapılan veri analizi bilinçli farkındalık eğitimi sonrası katılımcıların duygusal zekâ ve psikolojik dayanıklılık puanlarının anlamlı düzeyde yükseldiğini göstermiştir. Bilinçli Farkındalık eğitimi sonrası bireylerin kendilik algısı, psikolojik dayanıklılık ve duygusal zekâ puanları için olumlu sonuçların elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The intention of this study was to evaluate the emotional intelligence and resilience levels of a sample consisting of fifteen participants (their mean age is 37,26±6,06) after their undergoing a modified mindfulness-based training programme for six weeks. One-group pretest-posttest experimental model was used in order to obtain the results. The participants in the experimental group of the study consist of people who have taken part in the company trainings the author/ researcher has given and who have replied postively to the announcement she has made concerning this research. In this research, personal information questionnaire was used to collect basic demographic information from participants. In order to measure the resilience component Resilience Scale for Adults (RSA) was used. The emotional intelligence (EI) component was measured by Trait Emotional Intelligence Questionnaire –Short Form (TEIQue-SF) based on the long form of the TEIQue. Assessment tools were administered before and after the implementation of the mindfulness practice SPSS software was used to analyze the data. Wilcoxon signed rank test was used to analyze the experimental data. In this study, the experimental group had six, ninety minutes-long sessions. In conclusion, after taking the modifed mindfulness based program data analysis showed a significant increase in the EI and resilience levels in the experiment group. The participants had positive changes in self-perception, resilience and emotional intelligence scores after the mindfulness program.