Altın fiyatlarını etkileyen faktörler: Türkiye örneği
The factors affecting gold prices: The case of Turkey
- Tez No: 490470
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NARMAN KUZUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Altın, geçmişten günümüze kadar olan dönemde birçok uygarlık tarafından değişim ve tasarruf aracı olarak kullanılmıştır. Günümüzde değişim aracı olma özelliğini yitirmiş olsa da, hala en kıymetli maden olarak görülmektedir. Altının en kıymetli maden olması, altın fiyatlarının, makro ekonomik göstergeler arasında yerini önemli hale getirmektedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de altın fiyatlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Araştırmada altın fiyatlarını etkileyen makroekonomik değişkenler, Granger nedensellik testi yöntemiyle incelenmiştir. Veriler Aralık 2011- Nisan 2017 dönemi için aylık olarak alınmıştır. Tüm veriler TCMB sitesinden temin edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen veriler şu şekildedir: Altın: Külçe altın satış fiyatı, BIST: BIST 100 endeksi aylık kapanış fiyatları, Mevduat Faizi, Tüketici fiyat endeksi, Reel Efektif Döviz Kuru, B Tipi Likit Fonlar. Araştırma sonucunda BIST 100 endeksi, mevduat faiz oranı, B Tipi Likit Fon ve TUFE değişkenlerinin altın fiyatları üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda ayrıca değişkenler arasında yalnızca kısa dönem ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Uzun dönemde değişkenler arasında ilişki tespit edilememiştir. Altın fiyatları makroekonomik değişkenlerle kısa dönemde beraber hareket ederken, uzun dönemde etkinin bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gold has been used as a means of exchange and saving by many civilizations during the period from the past to the present day. Today, although it has lost its feature of being a means of change, it still appears to be the most precious metal. The fact that gold is the most precious metal makes gold prices important among macro economic indicators. The aim of this study is to determine the factors that affect the price of gold in Turkey. Macroeconomic variables affecting gold prices in the study were examined by Granger causality test. The data are taken monthly for the period December 2011 - April 2017. All data were obtained from the CBRT site. Gold: Gold bullion selling price, BIST: BIST 100 index monthly closing prices, Deposit Interest, Consumer price index, Real Effective Exchange Rate, Type B Liquid Funds. As a result of the research, BIST 100 index, deposit interest rate, B Type Liquid Fund and TUFE variables were found to affect the gold prices. As a result of the research, it was also found that only short-term relationships exist among the variables. There was no relationship between variables in the long term. While gold prices moved together with macroeconomic variables in the short term, it was determined that they were not effective in the long term.