Hastane tercihinde sosyal medya kullanım etkisi: İstanbul il örneği
Usage of social media for hospital choi̇ce: İstanbul province example
  1. Tez No: 490471
  2. Yazar: YASEMİN AŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY KANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi, dijital dünyada yaşanan gelişmelerle birlikte, insanlar tarafından sosyal medya kullanımı hızla ilerlemektedir. Hasta ve hasta yakınları, hastane tercihlerinde artık sosyal medya ağlarını daha aktif kullanmaya başlayarak mevcut bilgi akışıyla bir tercih yapmaktadır. Bu araştırmada, hasta ve hasta yakınları tarafından hastane tercihinde sosyal medya kullanım düzeyi, tercih öncesinde hangi sosyal medya ağlarını daha yoğun kullandıkları, internet kullanım amaçları, sağlık hizmetlerini sosyal medya üzerinden ve hizmet sonrasında memnuniyet ve memnuniyetsizliğini yine hangi sosyal medya platformlarını aktif kullandıklarını incelemektedir. Araştırma İstanbul ilinde ikamet eden kişiler için anket uygulaması yapılmıştır. Veriler 200 anket üzerinden analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; katılımcıların %%92,5 oranında interneti aktif kullandıklarını ifade etmiştir. En yoğun iletişim araçlarında ise %56,5 arasında internet iletişimini kullandıkları tespit edilmiştir. Yaş gruplarının dağılımı sosyal medya ağları kullanımında farklılık göstermektedir. 31-40 yaş arası bireylerin Facebook'u kullanmaları 25-30 yaş grubunun ise ağırlık olarak Instagram'ı tercih ettiği görülmektedir. Katılımcılarda kadın bireylerin sağlık hizmetlerini sosyal medya da takip etme oranı daha yüksek görünmektedir. Katılımcıların %55,0'ı sosyal medyada hastanelerin tanıtım videolarını incelediklerini, tercih edecekleri hastanenin sosyal medyada paylaştıkları bilgiye %59,0 oranda güvendiklerini belirtmiştir. Araştırmaya katılan bireyler hastane hizmetlerinde duymuş olduğu memnuniyet ve memnuniyetsizliği %89,5 oranla çevresindekilerle paylaştıklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Along with the rapid development of technology and the developments in the digital world, the use of social media by people is progressing rapidly. Patients and their relatives are starting to use social media networks more actively in hospital preferences and make a preference with current information flow. In this research, the level of social media usage in preference of hospitals by patients and their relatives examines which social media networks are used more intensively, internet usage purposes, which social media platforms are actively using health services over social media and the satisfaction and dissatisfaction after service using. The survey was conducted for residents of Istanbul. The data were analyzed over 200 questionnaires. As a result of the research; 92.5% of the participants stated that they use the internet actively. It has been determined that 56.5% of the most intensive communication tools use internet communication. The distribution of age groups differs in the use of social media networks. It is seen that individuals between the ages of 31-40 use Facebook and the group of 25-30 years old prefer Instagram by weight. Woman participants seem to have a higher rate of follow-up of health services in social media. 55.0% of the participants stated that they were reviewing the public videos of the hospitals in the social media, and they trusted 59.0% the information which Hospitals shared in the social media .Individuals participating in the research expressed 89.5% satisfaction and dissatisfaction about hospital services with their environment. But only 55% of all participants shared their comments on social media in different platforms with other social media users.