Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 8. madde çerçevesinde aile hayatına saygı hakkı kapsamı
The European Human rights agreement the scope of respect to family life in article 8 framework
  1. Tez No: 490472
  2. Yazar: SAFİYE AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
AİHS'in 8. maddesinde güvence altına alınan“aile hayatı”kavramı şüphesiz ki bu hakkın uygulanabilirliğini de gerektirmektedir. Bununla birlikte AİHS'de“aile hayatı”nın tanımı bulunmamaktadır. Ancak bu kavram, AİHS'in hazırlandığından beri sosyal ve yasal değişiklikler göz önünde bulundurularak hızlı bir evrim yaşamıştır ve halen de bu şekilde gelişmeye devam etmektedir. Bu itibarla çalışmamızın başlıca amacı ise, doktrinde çoğu kez özel hayata saygı hakkı başlığı altında değinilmekle yetinilen aile hayatına saygı hakkının AİHS'nin 8. maddesi çerçevesinde ele alınışını belirlemektir.
Özet (Çeviri)
The concept of“family life”guaranteed in Article 8 of the ECHR undoubtedly requires the applicability of this right. However, there is no definition of“family life”in the ECHR. However, this concept has undergone rapid evolution and continues to evolve in such a way, taking into account social and legal changes since the ECHR has been established. In this respect, the main purpose of our work is to determine the right to respect for the family life, which is often discussed in the doctrine under the heading of the right to privacy, in the context of Article 8 of the ECHR.