Tutku: Dalga sörfü belgeseli
Passion: A documentary about windsurfing
  1. Tez No: 490477
  2. Yazar: MEHMET GÜLKANAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK AYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Belgeselde, milli dalga sörfü sporcusu Tamer Göncü'nün hayatının dalga sörfüyle bütünleşmesi anlatılmaktadır. Yaşam biçiminin sörfle ve doğayla nasıl iç içe geçtiği, doğanın nasıl şekillendirdiği ele alınmaktadır. Tamer'in dalga sörfü tutkusu, onun hayatındaki vazgeçemeyeceği ilk şey olarak görülmektedir. Belgeselde Tamer'in bir arkadaşının gözünden anlatır gibi bir dil oluşturulmuştur. Tamer üzerinden, bireyin sörf ile olan ilişkisi ve onun hayatını nasıl etkilediği anlatılmıştır. Belgesel genel olarak ülkemizde varlığından haberdar olmadığımız dalga sörfü sporunun aslında bir spordan daha fazlası olduğunu anlatmayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda dalga sörfünün Tamer'in hayatına pozitif bir katkısı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this documentary, Life of National Wave Surfing Team athlete Tamer Göncü and how it integrates with surfing is described. How the way of his life intertwined with surfing culture and nature which influences each other is discussed. Tamer`s passion for wave surfing observed as the thing he could never give up in his life. Documentary language was set up to tell the story from Tamer`s friend eye. Through Tamer, the relationship of the individual to the surf and how it affects ones life studied. The documentary aimed to tell that the wave surfing sport, which we are not were of in general, is actually more than just a spore. In this direction, it was observed and explained that the wave surfing is a positive contribution to Tamer's life.