Yeşil pazarlama ve tüketicilerin yeşil ürünlere yönelik tutumlarına ilişkin değerlendirme
Evaluation of green marketing and consumers 'guidelines for green products
  1. Tez No: 490487
  2. Yazar: YAĞMUR YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ekolojik sistemlerin kapasitesi, insanların üretim ve tüketim faaliyetlerindeki artışı karşılayamaz hale gelmiş ve dünyayı tehdit eden bir çevre krizinin eşiğine gelinmiştir. İşletmeler, faaliyetlerinin ve ürünlerinin çevre üzerindeki etkilerini ölçmeli, bu etkilerin azaltılması için iyileştirme çalışmaları yapmalıdır. Diğer taraftan da tüketiciler satın alma faaliyetlerinde, kişisel ihtiyaçlarını tatmin etmenin yanında, çevreye verecekleri zararı da göz önünde bulundurmalıdır. Toplumlar bilinçli ve sistemli çalışmalarla, varlıklarını sürdürmek için ihtiyaç duydukları kalkınma çabalarını çevreyi tahrip etmeden de yürütebilirler. Yeşil pazarlama, çevresel açıdan daha sorumlu bir bilinçle oluşturulmuş ürünleri satın almayı tercih eden tüketiciler (yeşil tüketiciler) için mal ve hizmetleri üretme, fiyatlandırma, dağıtma ve / veya satma faaliyetlerinin oluşturduğu bir süreçtir. Süreci izleyen işletmeler, çevrenin korunması felsefesini kurum kültürüne yerleştirmiş işletmelerdir. Tanımdan da anlaşılacağı gibi, işletmelerin yeşil uygulamalara geçişi ve bu konudaki başarısı tüketicilerin çevre bilinciyle doğru orantılıdır. Günümüzde gelişmiş ekonomilerde çevre bilinci üst düzeyde iken, az gelişmiş toplumlarda bireylerin önceliği çevreye duyarlılık değil, temel ihtiyaçların karşılanmasıdır. Yeşil pazarlamanın yaygınlaşması için, az gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda öncelikle tüketicilere çevre bilinci aşılanmalı, ardından işletmeler bu doğrultuda yönlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Capacity of ecological systems has not met the increase of production and consumption activities and thus the humanity came across an environmental crisis that threatens the world. Consequently organizations have to measure effects of their activities and products on the environment and they have to work for reduce these effects. On the other hand, while consumers satisfy their personal requirements in the purchase activities, they have to consider the damage to environment. Communities can perform development effort that they need by conscious and systematically working, without destruction the environment. Green marketing is the process by which businesses produce, label, distribute, and/or seli goods and services to consumers (green consumers) who prefer purchasing products that are generated in a more environmentally responsible manner. Businesses that follow this process have put philosophy of environment protection in their corporate culture. As will be understood above defınition, green marketing activities are put into practice by organizations and achievement in these activities is direct proportional with consumer's environmentally conscious. VVhile eco-conscious is top level in advanced economies, in underdeveloped communities person's priority is not environmental sensitive, their priority is meet basis requirements. For the green marketing is become widespread, firstly ecologically conscious must be instill into consumer in underdeveloped and developing countries, and than organizations must be orient toward this direction.