Veri madenciliği ve bir e-ticaret uygulaması
Data mining and an e-commerce application
- Tez No: 180400
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURSAL ARICI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
VER MADENC L Ğ VE B R E-T CARET UYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Anarbek KALIKOVGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜMayıs 2006ÖZETSayısal veri miktarının her geçen gün durmadan artması bu verilerin verimlianalizi sorununu ortaya çıkarmaktadır. Birçok sayısal veri insanların farkedemeyeceği kadar az değişiklik gösterir ve bu değişikliklerin sebeplerinin neolduğunu standart istatistiksel yöntemlerle anlatmak bazen mümkünolmamaktadır. Bazı durumlarda herhangi bir verinin değişikliği başka verilerinde ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Bu bağlantıları ortaya çıkarabilmekiçin klasik istatistiksel metotların yanı sıra yeni bağlantıları açık ve netgösterebilecek tekniklerin kullanılması gerekmektedir. Literatürde bu tekniklerbütünü Veri Madenciliği(Data Mining) adıyla anılmaktadır.Veri Madenciliğinin en önemli hedeflerinden biri anlamsız görünen veriyığınlarının arasındaki gizli bağımlılıkları, desenleri tespit etmek ve elde edilenbilgiyi yararlı bir sonuç üretmek için kullanmaktır.Günümüzde en başarılı kurumlar Veri Madenciliğini vazgeçilmez araç olarakgörmeye başlamışlardır. Veri Madenciliği günümüzde işletme, sağlık, emniyet,spor gibi çok çeşitli alanlarda başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.Bu tezde, Veri Madenciliği tekniklerini kullanarak e-ticaret amaçlı kurulan biryayınevi web sitesinin veri tabanında tutulan verilerin analizleri yapılmıştır. Buteknikler, klasik istatistiksel tekniklerin yanı sıra Birliktelik Kuralları ve KararAğaçlarıdır. Tekniklerin uygulanması sonucunda, veri tabanında bulunan sanalürünlerin(kitapların) kategorilerine göre doğru yerleştirilmesinde yardımcıolacak bilgiler keşfedilmiştir. Böylece hem sistem yöneticisi açısından hem desite üzerinden alışveriş yapacak kullanıcılara ilgi alanlarına göre kitaptavsiyesinde bulunacak ortam yaratılması amaçlanmıştır.Bilim Kodu : 704 - 3.006Anahtar Kelimeler :Veri Madenciliği, Web Madenciliği, Karar Ağaçları,Birliktelik Kuralları, E-Ticaret.Sayfa Adedi : 94Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nursal Arıcı
Özet (Çeviri)
DATA MINING AND AN E-COMMERCE APPLICATION(M.Sc. Thesis)Anarbek KalykovGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYMay 2006ABSTRACTAmount of digital data grows rapidly daily and thus a problem of analysis ofsuch a data occurs. Many of these data change in unnoticeable amounts andsometimes it?s not possible to explain these changes by standart statisticalmethods. Sometimes change in data leads to change in some another data. Toreveal these dependencies new techniques should be used among with classicstatistical methods. All of these techniques are called Data Mining in literature.One of the main targets of Data Mining is to discover unnoticed dependencies,patterns within collection of seemingly meaningless data and to use collectedinformation in producing useful result.Nowadays the most successful corporations consider Data Mining as anindispensable instrument. At present time Data Mining is successfully used insuch areas as management, health, security, sports.In this thesis analysis of data, stored in publisher?s website was made, usingData Mining?s common techniques. These techniques, among with classicstatistical thechniques, are Association Rules and Decision Trees. As a result ofusing these techniques information, that should help in locating virtualproducts(books) to right kategories, was discovered. Thus, creation ofenvironment to advice boks to website users or system administrator, dependingon their areas of interests, was intended.Science Code : 704 - 3.006Key Words : Data Mining, Web Mining, Decision Trees, Association Rules,e-Commerce.Page Number : 94Adviser : Assistant Prof. Dr. Nursal Arıcı