Düşünce tarzlarının panik bozukluğuyla ilişkisi
The relation of thought styles to panic disorder
- Tez No: 490505
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİN BİRGÜL BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, kişilerde düşünce tarzları ile panik bozuklukları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada tarama modeli kullanılmış ve bireylerin içinde bulundukları durumun araştırması yapılmıştır. Araştırmanın evreni DSM V tanı kriterlerine uygun olacak şekilde Panik Bozukluk teşhisi almış kişilerdir. Araştırmanın örneklem grubu ise bu evrenden seçilen 75 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada kullanılan anketler,“Felaketleştiren Bilişler Ölçeği”ve“Belirti Yorumlama Ölçeği”dir. Araştırmada ilk olarak literature taraması yapılmıştır. Daha sonrasında bulgulara ulaşmak için anketler yardımıyla verilen veriler ibm SPSS 23.0 versiyonuna aktarılmış ve çalışmanın geri kalanını SPSS paket programı ile tamamlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, felaketleştiren bilişler alboyutları ile belirti yorumlama altboyutları arasındaki en yüksek korelasyonun bedensel fekaletler alboyutu ile bedensel atıf arasında anlamlı ve ortanın altı derecede güçlü bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Fiziksel felaketler altboyutu incelendiğinde yüksek bedensel atıf grubunda olan katlımcıların yüksek fiziksel felaketleştirme ortalama sıralarına sahip oldukları görülmüştür. Mental felaketler altboyutu incelendiğinde yüksek bedensel atıf grubunda olan katlımcıların yüksek mental felaketleştirme ortalama sıralarına sahip oldukları bulunmuştur. Bedensel felaketler altboyutu incelendiğinde yüksek bedensel atıf grubunda olan katlımcıların daha yüksek bedensel felaketleştirme ortalama sıralarına sahip oldukları görülmüştür. Çalışma kapsamında elde edilen bulgular, panik bozukluğundaki bilişsel süreçlerin anlaşılması ve konu ile ilgili gelecekte yapılacak araştırmalara olacak katkısı açısından önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the relation between the mentalities of the people and the panic disorders. Survey model has been used in the research and the invetigation has been made on the situations in which the individuals are. Target population of the research are the people who has been diagnosed to have Panic Disorder in compliance with the DSM V diagnosis criteria. Sample group of the research consist of 75 people who have been selected from this population. Surveys that have been used in this study were ''Catastrophic Cognition Questionnaire'' and ''Symptom Interpretation Questionnaire''. First of all, literature review has been made. Later, data that have been obtained by means of the surveys to reach the findings have been transferred to ibm SPSS 23.0 version and the rest of the study has been completed with the SPSS package program. At the end of the analyzes made, highest correlation has been determined between catastrophic cognition subdimensions and symptom interpreting subdimensions, significant and moderately strong correlation has been determined between physical catastrophies subdimensions and physical attribution. When physical catastrophies subdimension has been examined, it has been seen that the participants in the high physical attribution group, have high physical catastrophic average. When mental catastrophies subdimension has been examined, it has been found that the participants in the high physical attribution group have high mental catastrophic average. When physical catastrophies subdimension has been examined, it has been seen that the participants in the high physical attribution group, have higher physical catasytophic average. The findings obtained in the scope of the study have important place with regards to their contributions to understanding cognitive processes in panic disorder and researches that will be made on the subject in the future.