Hava yolları çalışanlarının iş doyumunu etkileyen faktörlerin analizi
An analysis of the factors affecting job satisfaction of airlines employees
- Tez No: 490522
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Modern yönetim yaklaşımları katılımcı yönetim anlayışını gerektirmektedir. Bu nedenle iş doyumu kavramı çalışma hayatında ve çalışma psikolojisi alanında önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı havayolları çalışanlarının iş doyumunu etkileyen faktörlerin araştırılmasıdır. Araştırmaların verileri anket yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Analizler ile elde edilen bulgularda demografik özelliklerin iş doyumunu etkilediği tespit edilmiştir. Yapılan çalışma hava yolları çalışanlarının iş doyumunu ölçtüğünden havayolu şirketleri için önemli veriler içermektedir. Araştırma sonucunda çalışanların eğitim durumu, kadro durumu, geliri, medeni durumu, çalışma ortamı, çalışma ortamından memnuniyeti ile iş doyumları arasında anlamlı ilişkiye rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Modern management approaches require participatory management. For this reason, the concept of job satisfaction has been gaining importance in working life and working psychology. The purpose of this study is to investigate the factors affecting the job satisfaction of airline employees. Survey data were collected by questionnaire method. SPSS program was used for analysis of data. The findings obtained by the analysis show that the demographic characteristics affect job satisfaction. The study includes important data for airline companies because it measures the job satisfaction of airline employees. As a result of the research significant relationship was found between education level, staff status, income, marital status, working environment, working environment satisfaction and job satisfaction.