Acil servislerde çalışan sağlık personelinin, şiddete uğrama sıklığı ve şiddetin tükenmişlik düzeyine etkisi
The frequency of exposure to violence of healthcare personnel working in emergency and the effect of violence on level of burnout
- Tez No: 490527
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FIRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyoloji, İşletme, Health Care Management, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Acil servislerinde görev yapan sağlık çalışanlarının kişisel ve mesleki özelliklerine göre işyerinde uğradıkları şiddetin sıklığı ve tükenmişlik düzeyine etkisini belirlemek, şiddetin azaltılması/önlenmesine yönelik tedbirler almak amacını taşımaktadır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçların değerlendirilerek ve bu doğrultuda önerilerde bulunulması meydana gelebilecek şiddet olaylarının azaltılması ve önlenmesi bakımından önem arz etmektedir. Araştırma, Nisan 2017 ve Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin toplanması, sağlık çalışanlarının demografik özelliklerinin ve şiddete uğrama sıklığının ait toplam 31 sorunun yanısıra, tükenmişlik düzeyinin belirlenmesine yönelik olarak toplam 22 sorunun bulunduğu Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Sağlık çalışanlarının şiddete uğrama ile meslek grubu ve meslekte çalışma süresi arasında, uğranılan şiddet türü ile tükenmişlik boyutu arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Tükenmişlik boyutu ile yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, meslek grubu, meslekte çalışma süresi arasında, son bir yılda fiziksel ve sözel şiddet gören katılımcılar şiddet görmeyenlere göre daha fazla kişisel başarılarında düşüş ve iş yaşamı boyunca şiddette maruz kalmış acil servis çalışanlarında duygusal tükenmenin yaşandığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak toplumda yaygınlaşma eğilimi gösteren şiddet eylemleri sağlık kurumlarını da ciddi biçimde etkilemekte ve çalışanların tükenmişliğine ve verimsizliğine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to determine the frequency of exposure to violence and level of burnout of healthcare personnel working in Emergency Service of The Hospital of Cerrahpaşa Faculty of Medicine of İstanbul University, in accordance with their personal and vocational charecteristics, and to take precautions to reduce/prevent violence. Evaulating the obtained results of this study and giving advices is important to reduce and prevent possibble violence cases. Study was carried out between April 2017 and May 2017. In collection of data of this study, with 31 problems in total belonging the frequency of exposure to violence, 22 problems in total about level of burnout,Maslach Burnout Inventory were used. A meaningful relation is determined between, together with exposure to violence, occupation group and time spent on occupation, type of violence exposure and the level of burnout. Between level of burnout and age,gender,marital status,education level,occupation group,time spent on profession, it is found out that participants who have been exposed to physical and verbal violence over past one year, declined in personal success more compared to ones who haven't been exposed to violence, also experience of emotional burnout of personnel of emergency service who have been exposed to violence during professional life. As a result, violence actions which is tend to be more common in society, is also seriously effecting the healtcare foundations and causes burnout and inefficiency of the personnel.