Bir karakter yaratmak: David Bowie
Creating character: David Bowie
  1. Tez No: 490529
  2. Yazar: ÖZGÜN PELİN ÖZYOL ÖZKESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ATİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Art History, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2. Dünya Savaşı sonrası varolan değerlerin anlamlarının sorgulandığı ve yeniden yapılandırıldığı toplumda, bir sanatçı olarak David Bowie'nin var olma yöntemini, albümlerinde yarattığı karakterlerin referanslarını ve yaratım sürecini anlamaktır. Aynı dönemde hız kazanan popüler kültürün önemli bir parçası haline gelen kimlik meselesi Bowie çalışmalarının odak noktasını oluştururken, kimlik mekanizması içerisinde yer alan ve dönemin önemli bir meselesi olan cinsiyet kavramı, Bowie'nin yarattığı Major Tom ve Ziggy Stardust karakterlerinde karşımıza çıkmaktadır. Bowie'nin karakterlerini yaratırken kullandığı yöntem ise, parçaların bütünden yani kimlikten ayrılması, öncelikle mekânsal ve kavramsal yabancılaşmadan, sonra bu parçalara yeni anlamlar yüklenmesinden yani dönüşümden ve bir karakter aracılığıyla ikonografi yaratımdan geçmektedir. Günlük meseleleri, sanatının bir parçası haline getirmesi ve bu parçaları bir performans bütünlüğünde sunmasıyla dönemin Kavramsal Sanatlarından Pop Art ve Performans Sanatı alanlarıyla da yakından ilişkilendirilmiştir. Tüm bu özellikler David Bowie'yi bir ikon haline getirerek, onun hem popüler kültür dünyasında hem de sanat dünyasında önemli bir etken olmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to understand David Bowie's method of existence as an artist, the references of the characters he creates on his albums and the creation process in the society where the meanings of existing values after the Second World War are questioned and restructured. The concept of gender, which is an important issue of the period, is also centered on Bowie's Major Tom and Ziggy Stardust characters, which are included in the identification mechanism, while the popular issue of the popular culture, which has gained momentum during the same period, has become the focal point of the Bowie studies. Bowie's method of creating his characters is through the separation of pieces from identity, that is, from identity, primarily from spatial and conceptual alienation, then from this transformation to new meaning, that is to say transformation and creation through iconography. It is closely related to the fields of Pop Art and Performance Art from the Conceptual Arts of the period, making everyday affairs a part of art and presenting these pieces in a performance unity. All these features make David Bowie an icon, making it an important factor both in the popular culture world and in the art world.