Afyonkarahisar'da satışa sunulan tavuk ıç organlarından salmonella spp. ve listeria monocytogenes'in immonomagnetik seperasyon yöntemiyle izolasyonu veizolatların antibiyotik dirençliliğinin belirlenmesi
Isolation of salmonella spp. and listeria monocytogenes with immunomagnetic seperation in chicken internal organs which have sold at Afyonkarahisar province and determination of antibiotic resistance
  1. Tez No: 634282
  2. Yazar: ÖZGÜR SEPİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM PAMUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma,Ağustos 2013-Şubat 2015 tarihleri arasında Afyonkarahisar'da taze olarak tüketime sunulan yürek, 100 taşlık ve 100 ciğerden oluşan toplam 300 tavuk iç organ ürününde L. monocytogenes ve Salmonella türlerinin, immunomagnetik seperasyon tekniği ile saptanması, izolatların antibiyotik duyarlılık profillerinindisk difüzyon metoduyla belirlenmesi amaçlanmıştır. İç organ örneklerinden %13 (39/300) Salmonella spp., %2,6 düzeyinde (300/8)L. monocytogenes saptandı. Örneklerin analizinde kültür tekniği ve IMS kullanıldı.Elde edilen 39 Salmonellaspp. izolatının 9'u yürekten (%23,2), 1'i taşlıktan (%2,5), 29'u (%74,3) karaciğerden izole edildi. L. monocytogenes'in iç organ çeşidine göre izolat sayıları sırasıyla; yürekten 2 (%25), taşıktan 5 (%62,5) ve karaciğerden 1 (%12,5) adet olarak saptandı.Salmonella spp. izolatlarının %100'ünün tetrasiklin, klortetrasiklin ve oksitetrasiklin'e, %64,1'inin penisilin'e,%48,7'si ampisilin'e, %46,1'inin florfenikol'e, %43,5'inin amoksisilin'e, %26'sının streptomisin'e, %15,3'ünün enrofloksasin'e, %7,6'sının trimetoprim/sülfadiazin'e dirençli olduğu saptanırken, gentamisin dirençliliği gözlenmedi.Elde edilen L. monocytogenes izolatlarının (8) %62,5'inin tetrasiklin, klortetrasiklin, oksitetrasiklin ve trimetoprim/sülfadiazin'e, %50'sinin amoksisilin'e, florfenikol'e, %37,5'inin enrofloksasin'e, %25'inin ampisilin ve penisilin'e, %12,5'inin streptomisin'e dirençli olduğu belirlendi. Salmonella spp. veL. monocytogenes izolatlarının hiçbirinin gentamisin'e direnç geliştirmediği saptandı. Salmonella spp. veL. monocytogenes izolatlarının en az bir ve daha fazla antibiyotiğe çoklu dirençli oldukları gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the determination of L. monocytogenes and Salmonella species in a total of 300 chicken visceral products consisting of 100 hearts, 100 gizzards and 100 livers, which were freshly consumed in Afyonkarahisar between August 2013 and February 2015, by using immunomagnetic separation technique, disc antibiotic susceptibility profiles of isolates. It is aimed to be determined by diffusion method. 13% (39/300) Salmonella spp. And 2,6% (300/8) L. monocytogenes were detected from internal organ samples. Culture technique and IMS were used to analyze the samples. Obtained 39 Salmonella spp. 9 of the isolates were isolated from the heart (23,2%), 1 from the gizzard (2,5%) and 29 (74,3%) from the liver. The isolate numbers of L. monocytogenes according to the type of internal organs are respectively; 2 (25%) heart, 5 (62,5%) and 1 (12,5%) liver were detected. Salmonella spp. 100% of isolates to tetracycline, chlortetracycline and oxytetracycline, 64,1% to penicillin, 48,7% to ampicillin, 46,1% to fluorphenicol, 43,5% to amoxicillin, 26% to streptomycin Resistance to gentamicin was not observed while 15,3% was resistant to enrofloxacin and 7,6% to trimethoprim / sulfadiazine. 62,5% of the obtained L. monocytogenes isolates (8) to tetracycline, chlortetracycline, oxytetracycline and trimethoprim / sulfadiazine, 50% to amoxicillin, florfenikol, 37,5% to enrofloxacin, 25% to ampicillin. and penicillin and 12,5% were resistant to streptomycin. Salmonella spp. and none of the L. monocytogenes isolates developed resistance to gentamicin. Salmonella spp. and L. monocytogenes isolates were observed to be multiple resistant to at least one or more antibiotics.