Örgütlerde işgücü çeşitliliği ve insan kaynaklarına yönelik ayırımcılık uygulamaları: Ankara'da faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde bir araştırma
Workforce diversity and discriminatory practices in organizations: A research on 4 and 5 stars hotels in Ankara
  1. Tez No: 207186
  2. Yazar: EZGİ ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
İşgücüne yönelik yasa dısı ayırımcılık konusunda farklı tanımlar yapılmasına ragmen, ayırımcılık için verilebilecek kapsamlı bir tanım söyledir: Ayırımcılık; is ilanları, seçme ve yerlestirme, egitim, terfi, performans degerlendirme, ücret artısı, isten çıkarma gibi is süreçlerinde, ırk, yas, cinsiyet, din, dil, ulusal köken, özürlülük durumu gibi isin basarılı bir sekilde yerine getirilmesiyle ilgili olmayan faktörlere dayalı olarak karar verilerek, kisiler ya da gruplar arasında fark yaratmaktır. Ayırımcılık türleri konusunda literatürde farklı sınıflandırmalar yapılsa da, en yaygın olarak kullanılan iki ayırımcılık türü; farklı davranıs ve farklı etkidir. Farklı davranıs ayırımcılıgı; kasıtlı olarak yapılan ve ırk, din, cinsiyet, yas, ulusal köken, özürlülük durumu gibi faktörlere dayalı olarak, benzer durumdaki bireylere farklı sekillerde davranıldıgı zaman meydana gelmektedir. Farklı etki ayırımcılıgı ise; ayırımcılık kastı olmayan ancak ayırımcılık ile sonuçlanan is uygulamaları, kararlarıdır. sgücüne yönelik olarak gerçeklestirilen ayırımcılık uygulamaları temel olarak, kisiler veya belirli gruplar (kadınlar, siyahlar, özürlüler vb) hakkındaki önyargılardan kaynaklanmaktadır. Ayırımcılık uygulamaları örgütler için yüksek isgücü devir oranları, düsük isgücü verimliligi ve motivasyonu, yüksek düzeyde is basında bulunmama oranları, is için en uygun kisiyi seçmede basarısızlık, rekabet sansının azalması ve sonuçta örgütün verimlilik ve etkililiginin azalması gibi bazı olumsuz sonuçlar dogurmaktadır. sgücü ayırımcılıgı ile ilgili olarak çesitli yasal düzenlemeler yapılmasına ragmen, ayırımcılık uygulamaları varlıgını hala devam ettirmektedir. Bununla birlikte, bugün yasanan hızlı degisim ve küresellesme süreci, giderek artan sayıda örgütün isgücü çesitliligine deger vermesine sebep olmaktadır. Çesitlilik; cinsiyet, ırk, yas, ulusal köken, düsünme tarzı, bakıs açıları gibi özellikler bakımından örgütlerin daha heterojen hale gelmesini ifade etmektedir. Pazarın küresellesmesi, demografik yapıda meydana gelen degismeler, takım çalısmasının önemini artıran yeni is stratejileri ve imalattan hizmet sektörüne dogru yasanan degisimler, isgücü çesitliliginin temel sebepleridir. Çesitlilik örgütlerde; daha büyük sistem esnekligi, daha büyük yaratıcılık, daha iyi problem çözme ve rekabet avantajı gibi faydalar saglamaktadır. Özellikle hizmet sektöründe rekabet avantajı saglamak için, müsterilerin farklı ihtiyaçlarını anlayabilecek ve bu ihtiyaçlara en hızlı ve dogru sekilde cevap verebilecek çesitlenmis isgücüne ihtiyaç vardır. İsgücü çesitliligi bugün, ayırımcılık ile ilgili kanunlara uygun hareket etmenin ötesine giderek, örgütlerin yogun rekabet ortamında ayakta kalabilmesi için temel bir gereklilik haline gelmistir. Bu kapsamda, yapılan arastırmanın temel amacı, isgücü çesitliligi ile ayırımcılık algılamaları arasındaki iliskileri ortaya koymaktır. ?sgücü çesitliligi arttıkça, ayırımcılık algılaması azalır? ise, arastırmanın temel hipotezidir. Bu hipotezi test etmek amacıyla Ankara'daki dört ve bes yıldızlı 16 otel isletmesinde, toplam 421 çalısana anket uygulaması yapılmıstır. Yapılan arastırma sonucunda, %95 anlamlılık düzeyinde uyruk ile ayırımcılık algılaması arasında, %90 anlamlılık düzeyinde de gelir ile ayırımcılık algılaması arasında anlamlı ve pozitif bir iliski bulunmustur. Gerçeklestirilen analizler, %95 anlamlılık düzeyinde uyruk dısındaki diger demografik faktörlerden herhangi biri ile ayırımcılık algılaması arasında anlamlı bir iliski olmadıgını göstermistir.
Özet (Çeviri)
Although there are various definitions for illegal workforce discrimination, a comprehensive definition can be given as follows: Workforce discrimination is making distinctions between individuals or groups in employment processes like job advertising, selection, recruitment, training, promotion, performance appraisal, pay raises, termination by making employment decisions based on such factors as race, age, sex, religious belief, mother tongue, national origin, disability status, which are not necessary to perform the job successfully. Although there are various classifications of discrimination types in the literature, two of the most widely stated ones are disparate treatment and disparate impact. Disparate treatment occurs when individuals in similar situations are intentionally treated differently based on such factors as race, religious belief, sex, age, national origin, disability status. Disparate impact occurs as a result of employment processes or decisions that result in discrimination, although there is no such discriminatory intention. Discriminatory practices towards workforce result basically from prejudice against individuals or certain groups (women, black people, the disabled etc.) There are negative consequences of discriminatory practices for the organizations such as high turnover rates, decreased employee efficiency and motivation, increased absenteeism rates, increased failure rates in selecting the best people for the job, diminished competitive advantage and as a result of these, decreased overall efficiency and effectiveness of the organization. Although there are legal regulations concerning workforce discrimination, discriminatory practices continue to exist. On the other hand, changing world of today and globalization result in more organizations valuing workforce diversity. Diversity means that organizations are becoming more heterogeneous in terms of sex, race, age, national origin, thought, viewpoint etc. Globalization of markets, changing demographics in the labor market, new business strategies requiring team work and the shift from a manufacturing to a service economy are the prime reasons for workforce diversity. Diversity improves the organizational capabilities in terms of flexibility, creativity, problem solving and competitive advantage. Especially in the service sector, in order to gain competitive advantage, organizations need a diverse workforce for both understanding the diverse needs of customers and answering to these needs in a prompt and proper way. Today, workforce diversity is not only a legal requirement for organizations, but it is also a must to survive in a highly competitive business environment. The prime motive for this study is to investigate the relationship between workforce diversity and perception of discrimination. The basic hypothesis of the study is that as the workforce diversity increases, the perception of discrimination decreases. In order to test the hypothesis, a survey is carried out covering 421 employees in 16 four or five-star hotels located in Ankara. The results of the study show that there is a significant and positive relationship between nationality and perception of discrimination at a significance level of 95% and between income and perception of discrimination at a significance level of 90%. The analyses carried out show that there is not a significant relationship between perception of discrimination and any of the demographic factors other than nationality at a significance level of 95%.