Hasılat döngüsünde hile denetimi
Fraud audit in the sales and revenue process
  1. Tez No: 490623
  2. Yazar: ŞAHİN ASLANZADE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA BOYDAŞ HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İşletmelerde çalışanlar, yöneticiler ve üçüncü kişiler tarafından yapılan hileler işletmelerin geleceği açısından onları olumsuz yönde etkilemekte ve hatta işletmelerin iflasına sebep ola bilmektedirler. İşletmelerde yapılan hile eylemleri işletmeleri finansal ve finansal olmayan zararlarla etkilemektedir. Yapılan hile eylemleri sonucunda işletme büyük miktarda finansal kaynak yitirmekte ve prestij kaybı yaşamaktadır. Aynı zamanda işletmelerin yaşamlarını sürdürmesi açısından da tehlikeye girmektedir. 'Hasılat Döngüsünde Hile Denetimi' başlıklı tez konumuzda, hasılat döngüsünde baş veren ve verebilecek hile eylemleri, onların ortaya çıkartılması ve önlenmesi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Çalışmamızda, hasılat döngüsü incelenmiştir. Hasılat döngüsü hakkında bilgiler verildikten sonra, genel olarak hile kavramı daha sonrasında ise, tümdengelim bir şekilde yalnızca hasılat döngüsünde baş veren hileler ele alınmıştır. Sonrakı kısımda ise, hilelerin ortaya çıkartılmasında önemli etken olan hile belirtileri ve hilenin önlenmesindeki yaklaşımlar ile ilgili bilgiler verilmiştir. Ardından hasılat döngüsünde gerçekleşen ve gerçekleşe bilecek hilelerin önlenmesi ile ilgili bilgiler verilmiş ve uygulamalı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The frauds performed by the enterprise workers, managers and third persons have a negative impact on the future of the enterprise and most of all can become a result of its bust. The frauds performed in an enterprise can cause the financial and non-financial injury of the enterprise. As a result of the frauds the enterprise waste a great sum of its financial resources and lose prestige. At the same time they threaten to offset the enterprise performance. Our thesis called 'Fraud Audit in the Sales and Revenue Process' states possible frauds during the sales and revenue process and the ways to prevent them. In our study the Sales and Revenue Process was analyzed. After there was given the information about the Sales and Revenue Process first of all was discussed the 'fraud' term and then separately in the total form the frauds. In the next part of the study there was given the information about specifications of frauds and approaches to preventing the fraud which are very the crucial component to determine the frauds. Thereon was given the information and practical examples how to prevent the frauds that were performed or can be performed in the Sales and Revenue Process.