Assessing the effect of capital budgeting decisions on profitability in manufacturing firms: A case study of mukuwano manufacturing company, Kampala, Uganda
Üretim işletmelerinde sermaye bütçelemesi kararlarının karlılığa etkisini değerlendirilmesi: Mukuwano manufacturing company, Kampala, Uganda örneği
  1. Tez No: 490624
  2. Yazar: ALI MOHAMED ALI FARAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELHA ALTINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, imalatçı firmalarda, sermaye bütçeleme kararları ve karlılık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Sermaye bütçelemesi, özellikle kurumların kârlılığında en büyük ve önemli etkiye sahip olan sermaye bütçeleme kararlarını, uzun vadeli varlıklar edinimi, uzun vadeli varlıkların değiştirilmesi, yatırım değerlendirmesi teknikleri, dış kaynak kullanımı harcamaları ve döner sermaye kararları) kapsayan beş alana hitap etmektedir. Bu çalışma temel olarak, Uganda'da yerleşik Mukwano şirketler grubu olarak bilinen imalatçı şirket ile ilgili araştırmayı kapsamaktadır. Toplam 240 anket katılımcılara dağıtıldı. 152 anket cevaplandırıldı. Böylece veri“Sosyal Bilimler İstatistik Programı”SPSS Versiyon 19 ile analiz için yeterli gözlem sayısına ulaşıldı. Verileri analiz etmek için çoklu regresyon analizi ve korelasyon kullanıldı. Bulgular beş boyutlu sermaye bütçesi kararları ile şirketlerin kârlılıkları arasında önemli ve pozitif korelasyon olduğuna dair kanıtlar göstermektedir. Bu çalışmadaki bulgular bağımsız değişkenler sermaye bütçelemesi kararları ve kârlılık arasında ilişki olduğunu ve şirketlerin sermaye bütçesi ile kârlılık arasında pozitif ilişkiler olduğunu ortaya koydu. Son olarak, araştırmacı literatür incelemesine dayanarak kavramsal bir çerçeve geliştirdi ve oradan da araştırmacı araştırmanın hipotezini inşa etti. Sonuç olarak, ileri araştırmalar için teorik öneriler, sınırlılıklar, sonuçlar ve öneriler vurgulandı.
Özet (Çeviri)
The study purpose was to investigate the relationship between capital budgeting decisions on profitability in manufacturing firms. Capital budgeting particularly addressed five areas of the study that included capital budgeting decisions (acquisition of long-term assets, replacement of long-term assets, investment appraisal techniques, outsourcing expenditure and working capital decisions) had a biggest and significant effect on profitability of the organizations. This study basically involved survey of the manufacturing company known as Mukwano group of companies, in Uganda. Total of 240 questionnaires were disturbed into the respondent and 152 questionnaires were returned so the data was analyzed through“Statistical Package for Social Science”SPSS Version 19. Multiple regression analysis and correlation were used to analyses the data. The findings show evidence of that there is significant and positive correlation between five dimensions of capital budgeting decisions and profitability of the organizations. The findings set up that there was relationship between the independent variables capital budgeting decisions and profitability and were positive relationships between capital budgeting and profitability of the firms under the study. Finally, the researcher has developed a conceptual framework based on the literature reviews, and from there the researcher constructed the research`s hypothesis. Foundation on the result, theoretical implications, limitations, conclusion and suggestions for future research are also highlighted.