Sınıf öğretmeni adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi yeterlilikleri ile teknoloji kullanım niyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of relationships between preservice classroom teachers' technological pedagogical content knowledge and their intentions to technology use
- Tez No: 490654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİDE KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; sınıf öğretmeni adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi yeterlilik düzeylerini ortaya çıkarmak ve teknolojik pedagojik alan bilgisi yeterlilikleri ile teknoloji kullanım niyeti arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla bu her iki bağımlı değişkene yönelik görüşler arasında cinsiyet, günlük internet kullanım süresi, ortalama aylık gelir, öğrenim görülen lisenin türü, İngilizce dil seviye durumu, kişisel bilgisayara sahip olma durumu, bilgisayarla ilk etkileşim ve internete düzenli erişim durumuna göre anlamlı düzeyde görüş farkı olup olmadığı araştırılmıştır. İlişkisel tarama yöntemi kullanılan bu çalışmaya; 2016-2017 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 47 devlet ve vakıf üniversitesinden 302 sınıf öğretmeni adayı katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, katılımcıların demografik özelliklerini belirleyebilmek için öğretmen adaylarına yönelik hazırlanmış olan Kişisel Bilgi Formu kullanılmış ve sonrasında ise Schmidt ve arkadaşlarının 2009 yılında geliştirilmiş oldukları ve Kaya & Dağ (2013) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) Ölçeği ve McGorry tarafından 2000 yılında geliştirilen, Ursavaş, Şahin ve McIlroy (2014) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Technology Acceptance Measure for Teacher: T-TAM (Öğretmenler için Teknoloji Kabul Modeli: Ö-TKM) Ölçeğinin alt faktörlerinden biri olan“Davranışsal Niyet”ile ilgili kısmında yer alan sorular kullanılmıştır. Facebook üzerinden google-form aracılığıyla online bir şekilde toplanan veriler nicel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, TPAB bileşenleri kapsamında incelendiğinde sınıf öğretmeni adaylarının Pedagojik Bilgi boyutunda en yeterli oldukları ve Alan Bilgi boyutu ise en az yeterli oldukları, boyut olarak saptanmıştır. Sınıf öğretmeni adayları teknolojik pedagojik alan bilgisi yeterliliği açısından“Yeterli”düzeyde oldukları gibi teknoloji kullanım niyeti açısından da“Yeterli”oldukları görülmüştür. Sınıf öğretmeni adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi yeterlilikleri ile teknoloji kullanım niyeti arasındaki ilişkiyi tanımlamak amacıyla yapılan korelasyon analizi sonucunda ortalama puanlar arasında %69 düzeyinde pozitif yönlü yüksek düzeye yakın anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur (r = .693; p < .05). Sınıf öğretmeni adaylarının teknoloji kullanım niyeti olumlu yönde arttıkça teknolojik pedagojik alan bilgisi yeterlilik düzeyleri de artış sağlamaktadır. Determinasyon katsayısı (r² =0.48) dikkate alındığında teknolojik pedagojik alan bilgisi yeterliliğindeki değişkenliğin (varyansın) %48'nin teknoloji kullanım niyetinden kaynaklandığı görülmüştür. Bulgular sınıf öğretmeni adaylarının eğitime teknoloji entegre etme konusunda istekli olduklarını göstermektedir. Bu konuda desteklenen sınıf öğretmeni adaylarının eğitimde kaliteyi artıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the relation between preservice classroom teachers' technological pedagogical content knowledge and their intentions to technology usage. For this purpose, opinions on these two dependent variables were investigated whether there was a significant difference between their technological pedagogical content knowledge and their intentions of technology usage according to gender, duration of internet usage, average monthly income, English language level status, computer first interaction, computer ownership status and regular internet access status. In this study, which uses correlational research, 302 prospective classroom teachers participated from 47 state and foundation universities that were educated in 2016-2017 academic year. As a means of collecting data in the research, the Personal Information Form prepared for prospective teachers was used to determine the demographic characteristics of the participants and then the Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) Scale developed by Schmidt and his colleagues in 2009 and was adapted to Turkish by Kaya and Dağ (2013), and the“Behavioral Intention”form, one of the sub-factors of the Technology Acceptance Measure for Teachers; T-TAM (Technology Acceptance for Teachers: Ö-TKM) Scale developed by McGorry in 2000 and adapted to Turkish by Ursavaş, Şahin and McIlroy (2014) was used. Data collected online from google-forms and Facebook were analyzed using quantitative methods. Findings obtained from the research were found to be the most adequate for the Pedagogical Knowledge dimension and the dimension of the field knowledge was found to be the least adequate for the prospective classroom teachers when examined within the TPACK components. Prospective classroom teachers were found to be“Adequate”in terms of technological pedagogical competence and found to be“Adequate”in terms of intention to use technology as well.