Dünyada e-demokrasi uygulamaları ve Türkiye
E-Democracy practices across the world and the case of Turkey
- Tez No: 490719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERSOY KONTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
E-demokrasi uygulamaları, modern demokrasilerin kimi yapısal sorunlarının çözümüne katkı sunma konusunda önemli bir potansiyele sahiptir. Özellikle son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler, e-demokrasi kavramını popüler hale getirmiştir. E-demokrasi uygulamaları, otoriter ya da totaliter bir rejimi, demokratik bir rejime dönüştürme amacı gütmez; ancak e-demokrasi uygulamaları, modern demokrasilerin, özellikle temsil kurumundan kaynaklanan sorunlarının çözümüne katkı sunmayı amaçlar. Bu çalışmanın temel amacı; teknolojik gelişmelerden yararlanılarak, siyasal kurumların yeniden gözden geçirilmesini sağlamak ve söz konusu kurumların etkili ve verimli bir şekilde işleyebilmesi için yapılması gereken reformlara katkı sunmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde; demokrasi kavramı, demokratik süreç ve bu sürece katılıma dair yaklaşımlar ele alınmıştır. İkinci bölümde, e-demokrasi kavramı açıklığa kavuşturulmuş ve e-katılım araçları incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, dünyadaki başarılı e-demokrasi uygulamalarına yer verilmiş, Türkiye'nin e-demokrasi deneyimi ele alınmış ve e-demokrasi uygulamalarına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
E-democracy practices have an important potential to contribute to the solution of some structural problems of modern democracies. Especially the technological developments that happened in recent years have made the concept of e-democracy popular. E-demmocracy practices do not aim to convert an authoritarian or totalitarian regime to a democratic regime, but they aim to contribute to the solution of problems, which derives from representation institution, of modern democracies. The main purpose of this study is to provide that political institutions are reconsidered with technological developments and to contribute to the reforms that should be done in order to enable political institutions work effectively and efficiently. In the first chapter of this study, the concept of democracy, the democratic process and approaches about participation in this process are discussed. In the second chapter, the concept of e-democracy is clarified and tools for e-participation are examined. In the last chapter of the study, successful e-democracy practices in the world are analyzed, Turkey's experience of e-democracy is examined and recommendations for e-democracy practices are made.